Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po leki od apteki do apteki, a nie ma ich w hurtowniach

Anna Klaman
Anna Klaman
Anna Klaman
Również w chojnickich aptekach brakuje lekarstw. Farmaceuci dwoją się i troją, by sprowadzić leki. Ale nic nie wskórają, skoro nie ma ich w hurtowniach. Są pacjenci, którzy wychodzą z aptek z receptą.

Dlaczego nie ma leków? Część producentów uzależniona jest od chińskich dostawców, którzy tańsi są od rodzimych, a presja niskiej ceny leku jest ogromna. Jeden największych w kraju dostawców farmaceutyków do aptek, toruńska NEUCA w komunikacie potwierdza, że wydłuża się lista leków tzw. deficytowych. - Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że jest to efekt zamknięcia kilku wytwórni substancji czynnych w Chinach. Sytuacja ta nakłada się na już wcześniej obecne na liście produkty, których braki wynikają z innych przyczyn - głównie niedostatecznych mocy produkcyjnych - mówi Paweł Bernat, dyrektor Departamentu Komunikacji NEUCA S.A.

Zamiany nie zawsze są dobre

- Nawet nie jestem w stanie wymienić tych leków, których nie mamy - mówi Małgorzata Rząska, kierowniczka Apteka Nadworna. - To wiele pozycji. Jak próbuję codziennie zamówić, to się okazuje, że ich nie ma. Dzwonię o różnych godzinach, czasami coś się jeszcze uda gdzieś „złapać”, ale generalnie można powiedzieć - brakuje leków. Hurtownie starają się, choć po jednym, po dwa opakowania wysyłać do aptek. Czasami panie mówią do mnie: Mogę pani dać dwa albo jedno opakowanie. Jestem w kontakcie z ludźmi, na Facebooku są grupy farmaceutów, które konsultują tam różne sprawy. To powszechny problem.
Czasami nawet są zamienniki, ale bywa, że pacjenci twierdzą, że źle je tolerują. Np. Euthyrox na tarczycę można zamienić na Letrox, ale chorzy donoszą, że gorzej się wtedy czują.

Nie ma leku, to do lekarza

Piotr Szupryczyński, kierownik apteki Promedica przy ul. Młodzieżowej, informuje, że ostatnio otrzymał dostawę leków na tarczycę i leków przeciwcukrzycowych, które przez jakiś czas były niedostępne. - Natomiast cały czas są braki związane z lekami na nadciśnienie - dodaje.
Pytamy, co mają zrobić pacjenci chorujący na nadciśnienie bez swoich leków. - Należy poprosić lekarza o przepisanie innej substancji czynnej z tej samej grupy chemicznej. Jedyne, co możemy zrobić, to prosić pacjenta, aby skonsultował się z lekarzem.
Zauważamy, że nie wszystkie one pacjentom służą. - Niektórzy faktycznie mają problem, by lekarz dobrał im leki tak, by czuli się dobrze - przyznaje Szupryczyński. - Bywa, że kardiolog przez dłuższy czas proponował różne kombinacje leków. Te leki nie działały, po jakimś czasie lekarz z pacjentem doszli do consensusu i ustalili, która mieszanka leku będzie najlepsza i okazuje się, że jednego z tych składników teraz nie ma. To może być duży problem dla takiej osoby.

Flesz - wypadki drogowe. Jak udzielić pierwszej pomocy?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska