- W ToMiTo dojrzewała w ostatnim roku myśl zorganizowania debaty obywatelskiej poruszającej kwestie związane z rozwojem poszczególnych dzielnic Torunia. Na pierwszy ogień poszło Bydgoskie Przedmieście, dzielnica ciesząca się stałym zainteresowaniem nie tylko mieszkańców całego Torunia, ale również turystów i naukowców. Debata taka ma być płaszczyzną wymiany doświadczeń, przedstawieniem lokalnej społeczności planowanych kierunków rozwoju, kwestii ekonomicznych, efektów partycypacji społecznej w budżecie miasta i wyników badań związanych z rewitalizacją dzielnicy. Jednocześnie to dobra okazja do bezpośredniego poznania głosu lokalnej społeczności - mówi dr Piotr Birecki, jeden z inicjatorów debat ToMiTo i jednocześnie pracownik Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.
Joanna Kucharzewska z UMK opowie o dziejach dzielnicy, pokazując jej powstanie i rozwój od średniowiecznych Rybaków po wiek XIX.
Anna Stasiak, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej będzie mówiła o wizji rozwoju Bydgoskiego, jego potencjale inwestycyjnym i walorach rekreacyjno-wypoczynkowych.
Adam Popielewski, architekt miasta i dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa UMT przedstawi sukcesy i porażki architektury na Bydgoskim. Wskaże różne realizacje architektoniczne dzielnicy, które budzą żywe emocje.
Miejski konserwator zabytków Mirosława Romaniszyn podejmie trudne kwestie konserwatorskie dzielnicy, zasady ochrony obszaru wpisanego do rejestru zabytków i budynków znajdujących się w gminnej ewidencji zabytków.
Z kolei Szczepan Burak, dyrektor Wydziału Środowiska i Zieleni UMTopowie o rozwoju Parku Miejskiego przy ul. Bydgoskiej i problemach związanych z jego utrzymaniem.
Po tych wystąpieniach przewidziano dyskusję.- W podsumowaniu debaty spróbujemy sformułować wnioski dotyczące wspólnej i konstruktywnej wizji rozwoju Bydgoskiego Przedmieścia - dodaje dr Birecki.
Debata rozpocznie się w piątek 17 czerwca o godz. 17 w Centrum Dialogu Społecznego #przy pl. bł. ks. Frelichowskiego 1.
