W 1558 roku król Zygmunt August ustanowił „stałe połączenie pocztowe między Krakowem a Wenecją przez Wiedeń, za pomocą poczty, czyli koni rozstawnych”. Właśnie tamten rok uznaje się za początki Poczty Polskiej. Od tego czasu minęło 465 lat. Wspomniane konie rozstawne (rozmieszczone na trasie w paru miejscach, bo dla jednego zwierzęcia pokonanie dystansu byłoby zbyt męczące) wyruszyły w pierwszą drogę 18 października wieki temu, ale pracownicy poczty świętowali rocznicę z wyprzedzeniem, we wtorek, 10 października 2023.
Urodziny zostały połączone z obchodami Dnia Łącznościowca (dla niewtajemniczonych: dawno temu tak nazywano pracowników poczty, telegrafu i telefonów). Obie uroczystości - w wersji połączonej - zorganizowano w Filharmonii Pomorskiej. Gości zaprosił Zarząd Poczty Polskiej S.A. Zasłużeni dla poczty otrzymali odznaczenia państwowe, resortowe oraz medale pamiątkowe. Poczta Polska to nie tylko jedna z największych i najstarszych firm w kraju. To także przedsiębiorstwo, które gwarantuje stabilność zatrudnienia: często pracownicy, którzy rozpoczynają tutaj karierę w wieku około 20 lat, są z nią związani przez nawet 40 lat, aż do emerytury.
We wtorek też pocztowcy z regionu mieli jeszcze jedną okazję do świętowania. W podbydgoskim Lisim Ogonie, w Węźle Ekspedycyjno-Rozdzielczym poczty zaprezentowano nowy sorter. Do uruchomienia systemu z maszyną sortującą spółka przygotowywała się ponad rok. Nowa inwestycja umożliwi usprawnienie procesów logistycznych. To kluczowe dla skrócenia czasu dostawy przesyłek.
