- 80 procent Polaków chciałoby dostać podwyżkę, ale nie mają pojęcia, jak się o nią starać. Dlatego tych pieniędzy nigdy nie dostają - mówi Tomasz Kamel w swoim kanale Kammel Czanel na Youtubie w odcinku "Chcę podwyżkę! Jak to powiedzieć?"
Chcę podwyżkę! Jak to powiedzieć? | Kammel Czanel #38:
Co zrobić, by dostać podwyżkę? Po pierwsze, najlepiej starać się o nią po raz pierwszy, gdy przepracujemy co najmniej trzy lata. W tym czasie możemy się już na tyle wykazać, by mieć argumenty do podania o podwyżkę wynagrodzenia.
Jak napisać podanie o podwyżkę? Od czego zacząć? Jakie argumenty?
- Podkreśl na wstępie podania o podwyżkę wynagrodzenia, że twoja praca jest dla ciebie ważna i przedstaw, za co jesteś wdzięczny firmie, która Ciebie zatrudnia - radzi Natalia Bogdan, prezes agencji pracy Jobhouse. - Doceń pozamaterialne wartości pracy, jak wiele się nauczyłeś, że cenisz sobie panującą w niej atmosferę. Przygotuj stosowne argumenty do podania o podwyżkę, bo dostaje się ją za zasługi, a nie ze względu na potrzeby.

Pracodawcy nie interesuje więc, że zwiększyła ci się rata kredytu lub planujesz drugie dziecko. Stosownym argumentem w podaniu o podwyżkę będzie za to długość stażu w firmie i osiągane wyniki lub powodzenie prowadzonego przez ciebie projektu.
Dobrze jest przedstawić w takim podaniu o podwyżkę w pracy konkretne liczby. Jeżeli uważasz, że Twoje wynagrodzenie jest nierynkowe, powołaj się na rzetelne źródła, na przykład raporty wynagrodzeń. Chodzi o to, by w uzasadnieniu podania o podwyżkę argumenty były rzeczowe. Określ konkretną kwotę podwyżki w pracy, na której ci zależy. Standardowo, wynagrodzenia oscylują wokół 5-10 proc.
O tym, jak ważne jest wskazanie w podaniu o podwyżkę wynagrodzenia konkretnych argumentów mówi również Konstancja Zyzik z Grupy Pracuj. - Muszą to być argumenty związane z osiąganymi przez siebie wynikami i wkładem w działalność firmy. Czyli, m.in. wzrost liczby otrzymywanych zadań, efekty finansowe czy organizacyjne, podniesione kwalifikacje.

Podanie o podwyżkę w pracy warto złożyć, gdy konkretne osiągnięcia są jeszcze świeże:
- kilka tygodni po otrzymaniu certyfikatu,
- zamknięciu ważnego projektu,
- pozytywnej ocenie od ważnego klienta.
Podanie o podwyżkę (wzór). Co powinno zawierać?
Wzór podania o podwyżkę wynagrodzenia powinien zawierać:
- datę,
- nazwę pracodawcy,
- po prawej stronie kartki nazwę miejscowości oraz datę sporządzenia podania o podwyżkę w pracy,
- poniżej - nazwisko oraz funkcję przełożonego, do którego bezpośrednio kierujemy podanie o podwyżkę wynagrodzenia za pracę.
Jak w tradycyjnym piśmie, także w podaniu o podwyżkę (wzór) w lewym górnym rogu podajemy swoje imię, nazwisko i stanowisko służbowe.
W podaniu o podwyżkę wynagrodzenia nie trzeba podawać miejsca zamieszkania.
Uzasadnienie podania o podwyżkę wynagrodzenia to - jak napisaliśmy wyżej - rzeczowe wyjaśnienie, którym chcemy przekonać szefa do naszych argumentów.
W podaniu o podwyżkę (wzór) nie może zabraknąć własnoręcznego podpisu - pełnym imieniem i nazwiskiem - w dolnym rogu kartki.
PRZYKŁADOWE PODANIE O PODWYŻKĘ (wzór)
Szanowny Pan..., kierownik/dyrektor...
Z racji mojego wieloletniego zaangażowania w pracę w...................., które widać w osiąganych przeze mnie wynikach, jak np. .............. i sukcesie firmy w .................. zwracam się z uprzejmą prośbą docenienia moich dotychczasowych starań w formie podwyższonego wynagrodzenia do wysokości ....... zł (brutto).
Swoją prośbę motywuję tym, że od początku pracy w firmie z sukcesem realizuję postawione przede mną zadania, osiągam wyznaczone cele, realizuję cele firmy.
Z całą pewnością mogę stwierdzić, że jestem pracownikiem oddanym, rzetelnym i odpowiedzialnym, a moje doświadczenie w branży jest znaczące, co przedstawiłem wyżej. Z raportu... wynika, że w moim branży średnia zarobków na moim stanowisku to teraz..........zł (brutto), a więc więcej niż ja otrzymuję.
Podniesiona płaca dawałaby mi większą satysfakcję z wykonywanej pracy, a jednocześnie motywowała, by była jeszcze bardziej wydajniejsza.
Bardzo proszę o rozpatrzenie mojej propozycji. Będę wdzięczny, jeśli znajdzie Pan czas na osobistą rozmowę w wybranym przez Pana czasie i miejscu.
Z poważaniem XY
Podanie o podwyżkę, argumenty i... jak rozmawiać z szefem o podwyżce?
Jeśli nasze podanie o podwyżkę w pracy przekona szefa, zaprosi nas na rozmowę. Ona także, jak podanie o podwyżkę, będzie wymagała od ciebie użycia konkretnych argumentów, przywołania sukcesów, dobrych wyników, oceny rocznej.
Jak rozmawiać z szefem o podwyżce, by ją dostać? (Youtube):
Natalia Bogdan mówi, że takie rozmowy są stresujące dla obu stron i najlepiej spytaj szefa, kiedy znalazłby dla nas pół godziny: - Nie stawiaj sprawy na ostrzu noża "jak nie dostanę podwyżki, to się zwolnię".
To to jest zwykły szantaż i wielu pracodawców po takim postawieniu sprawy nie będzie chciało z tobą dalej pracować, nawet jeśli wcześniej cenili sobie twoją pracę. Nie porównuj się z innymi, ponieważ poziom wynagrodzeń w większości firm jest niejawny, więc nawet, jeśli wiemy, ile zarabia koleżanka na podobnym stanowisku, nie przytaczajmy tego argumentu w dyskusji. Rozmawiaj delikatnie, nie roszczeniowo. Mów pewnie, ale nie atakuj, przedstawiaj rzeczowe argumenty, ale nie strzelaj nimi jak z karabinu.
- W rozmowie wróćmy do określenia swoich potrzeb finansowych - widełków płacowych - podpowiada Konstancja Zyzik.

Drugim czynnikiem jest weryfikacja średnich wynagrodzeń branżowych, np. na serwisach dotyczących płac. Nawet przy dobrym przygotowaniu nie każda taka rozmowa przyniesie oczekiwany efekt. Nie musi to jednak oznaczać porażki. W przypadku odmowy warto pozostać otwartym i ustalić z przełożonym kroki, które według niego musimy podjąć, by uzyskać podwyżkę.
Kiedy złożyć podanie o podwyżkę w pracy?
* gdy firma jest w dobrej kondycji finansowej
* gdy wyniki pracy są lepsze od współpracowników,
* posiadamy wyższe niż oni kwalifikacje i umiejętności,
* mamy więcej obowiązków niż dotychczas,
* na rynku na naszym stanowisku obowiązują wyższe wynagrodzenia za pracę.
