Flora bakteryjna w pochwie zdrowej kobiety w okresie dojrzałości płciowej jest zdominowana przez tlenowe i fakultatywnie beztlenowe pałeczki kwasu mlekowego, które ściśle pokrywają jej nabłonek. Pałeczki kwasu mlekowego utrzymują równowagę mikrośrodowiska pochwy między innymi przez stymulowanie układu odpornościowego oraz hamowanie namnażania się potencjalnie chorobotwórczych bakterii.
Infekcje pochwy są jednym z najbardziej pospolitych problemów zdrowotnych kobiet w każdym okresie ich życia. Dolegliwości te są jednak często bagatelizowane przez pacjentki, powodując u lekarzy odruch bezradności. Ginekolodzy diagnozując stan zdrowia intymnego kobiety, zapominają często wziąć pod uwagę czynniki mające znaczący wpływ na rozwój stanu zapalnego pochwy.
Należą do nich: wiek badanej, aktywność seksualna i liczba partnerów, stosowane formy antykoncepcji, metody higieny, choroby ogólnoustrojowe skóry i alergiczne, oraz stan hormonalny organizmu.
Czytaj także: Od menopauzy uciec się nie da. Można próbować ją przechytrzyć
Uwzględnienie wyżej wymienionych czynników w przeprowadzanym przez ginekologa wywiadzie zwiększa spektrum poszukiwanych czynników etiologicznych, skracając i obniżając tym samym koszty diagnostyki i leczenia.
Do najczęściej występujących chorób pochwy należą: waginoza bakteryjna, rzęsistkowica czy grzybica pochwy. Skuteczność leczenia farmakologicznego infekcji intymnych wzmacnia szybka reakcja kobiety na niepokojące objawy, kontakt z ginekologiem i dobranie odpowiedniej farmakoterapii. Na zachowanie zdrowia intymnego wpływa także stosowanie preparatów z pałeczkami kwasu mlekowego.
Kobiety w wieku menopauzalnym bardzo często uważają, że urodzenie dziecka i ustanie miesiączki upoważnia je do zaprzestania chodzenia do ginekologa i kontrolowania zdrowia intymnego. Nierzadko rezygnują także z życia seksualnego, co umacnia je w przekonaniu, że powinny przestać regularnie chodzić do ginekologa.
A to poważny błąd! Właśnie dlatego, że ich ciało nie służy już do rodzenia, powinny być pod szczególną ochroną. Jest ono wówczas bardziej delikatne, wrażliwe, dlatego bardziej narażone na infekcje i choroby układu moczowo-płciowego. Kobiety w okresie menopauzy powinny odwiedzać ginekologa dwa razy w roku, czyli równie często jak w wieku reprodukcyjnym.
Czytaj e-wydanie »