Zobacz wideo: Ile czasu poświęcają mieszkańcy różnych krajów na sprzątanie?
- Za kilka dni zacznie się listopad i temperatura jeszcze się obniży. Patrząc na prognozowany rozkład ciśnienia można zauważyć, że ciśnienie będzie wzrastać. Pojawią się dwa wyże - jeden nad Rosją, drugi nad środkowym Atlantykiem – mówi bydgoski synoptyk dr inż. Bogdan Bąk. - I te obszary ciśnienia w kolejnych dniach będą się zbliżać, aż w połowie następnego tygodnia połączą się. Wyżowa pogoda obejmie zasięgiem rozległy obszar rozciągający się od Wysp Azorskich aż po Ural.
Pana Bogdana badania nad wpływem pogody i zmian klimatu na rolnictwo
Jak wyjaśnia synoptyk, do przyjęcia jest wariant, że przez cały okres dominacji gigantycznego wyżu utrzyma się słoneczna aura. Ale nie zawsze się tak dzieje, bowiem mały ruch powietrza bardziej sprzyja lokalnym zawirowaniom pogody, a te z kolei zależą od ukształtowania terenu, jego pokrycia, zbiorników wodnych itp.
Na Ziemi klimat się ociepla. Wręcz wariuje!
Te czynniki mogą powodować silne zamglenia i niekiedy wzrost zachmurzenia, chociaż barometr będzie pokazywał wysokie ciśnienie.
- Ale te niespodzianki pojawią się dopiero pod koniec przyszłego tygodnia, więc póki co cieszmy się ze słonecznej aury i całkiem przyzwoitej temperatury – kończy Bogdan Bąk.
