https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polacy wynajmują najgorsze mieszkania w Europie. Rodem z PRL [infografika]

oprac. (d-ka)
Ponad dwóch na trzech najemców w Polsce mieszka w za małym lokalu wynika z szacunków Lion’ s Bank opartych o dane Eurostatu. Gorszy wynik w Europie ma tylko Rumunia.

Wystrój mieszkań rodem z PRL-u, wykończenie lokali najniższym kosztem czy brak pewności co do ciągłości umowy to częste problemy, z jakimi muszą mierzyć się najemcy mieszkań w Polsce. Najbardziej paląca wydaje się jednak kwestia przeludnienia. Wiele mówi się o tym, że nad Wisłą mieszkań jest za mało i właśnie dlatego są droższe niż na Zachodzie (w porównaniu do zarobków). Różne szacunki mówią o tym, że brakuje od około miliona do nawet 5 czy 8 milionów mieszkań, jeśli chcielibyśmy, aby statystyczny Polak w końcu mieszkał tak jak przeciętny Europejczyk.

Mało za małych mieszkań

Niewystarczająca liczba mieszkań, to nie jedyna bolączka. Ze statystyk wynika, że te lokale, które istnieją, są zbyt skromne. Na obywatela przypada 1,1 pokoi, podczas gdy europejska średnia to 1,6 pokoi. Sytuacja jest więc zła, ale najgorzej jest w przypadku mieszkań wynajmowanych. To w tym segmencie Eurostat uznaje aż 67,8% mieszkań w Polsce za przeludnione. To ponad 3 razy wyższy odsetek niż europejska średnia (21,5%), a także bez mała najgorszy wynik na Starym Kontynencie. Gorzej jest tylko w Rumunii, gdzie problem przeludnienia dotyka 69,3% najemców.

Polacy wynajmują najgorsze mieszkania w Europie. Rodem z PRL [infografika]

Na drugim biegunie są takie kraje jak Cypr, Belgia, Holandia, Malta i Irlandia, gdzie przeludnienie wynajmowanych mieszkań to problem dotyczący mniej niż 10% społeczeństwa.

Standard ponad stan

Co urząd statystyczny rozumie pod pojęciem "mieszkanie przeludnione"? W myśl stosowanej metodologii zarówno singiel, jak i bezdzietne małżeństwo powinni mieć do dyspozycji mieszkanie, w którym wydzielono pokój dzienny i sypialnię. Gdy tylko pojawi się potomstwo, mieszkanie trzeba zamienić na trzypokojowe, natomiast gdy rodzina składa się z małżeństwa i trójki dzieci, to wymagałaby nawet pięciopokojowej nieruchomości.

Rodzina 500+ i Mieszkanie+. Oprócz 500 zł na dziecko dostaniemy po 900 zł na mieszkanie?

Można uznać, że te wymagania z rodzimego punktu widzenia są wygórowane, ale z drugiej strony spełnienie tych samych wymagań jest na Zachodzie standardem. Warto podkreślić, że w myśl przytoczonych zasad kawalerka jest mieszkaniem substandardowym, które, o ile ma lokatora, jest przeludnione. Przypomnijmy, że kawalerek w Polsce jest około 1,3 mln, co stanowi 10% całkowitej liczby domów i mieszkań w Polsce wynika z szacunków Lion’ s Bank.

Źródło: Bartosz Turek, Lion’ s Bank

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rychu

a Niemcy z milionem nowych obywateli wciąż na 8 miejscu? Jeju to oni mogą jeszcze z 3-4 miliony przyjąć zanim zbliżą się do Naszego standardu.

G
Gość

A jakie mają być te mieszkania jak zostały zbudowane w PRL-u ? Najbardziej smutny jest jednak fakt, że od komuny minęło już 26 lat a sytuacja z mieszkaniami się nie poprawiła i ten fakt dobitnie świadczy o nieudolności wszystkich rządów po 1989 roku.

D
Dziupla nie mieszkanie
W sprawie standardu mieszkania trudno porozumieć się z mieszkańcami zachodnich krajów gdzie mieszkanie jednopokojowe oznacza; 1 spialnię+salon i kuchnię, a w pojęciu Polaka często jest to tylko pokój z wnęką na kuchnię..
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska