Czy wykrywalność przestępstw na poziomie 77,9 proc. - takim wynikiem może się pochwalić Komenda Powiatowa Policji w Świeciu w 2013 r. - pozwala mieszkańcom czuć się bezpiecznie? Trudno o jednoznaczną odpowiedź. Negatywne odczucia mogą mieć ci, których np. okradziono. W ubiegłym roku odnotowano 347 takich zdarzeń. W niemal połowie wypadków policji udało się jednak ustalić sprawcę. Niestety tylko w części odzyskano zrabowane przedmioty.
Znacznie bardziej zadowoleni z efektów pracy policji powinni być poszkodowani w: rozbojach, bójkach, pobiciach lub takich, które doznały uszkodzenia ciała. W tych przypadkach świecka komenda chwali się stuprocentową wykrywalnością. Trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, że w tego typu sprawach wcale nie tak rzadko zdarza się, że napastnika i ofiarę łącz choćby przelotna znajomość. Poza tym tego typu przestępstwa to margines wszystkich zgłoszeń. Dla przykładu - rozbojów w 2013 r. było tylko 17.
Zupełnie inną kategorię stanowią przestępstwa narkotykowe. Po stronie poszkodowanych nie znajdziemy nikogo z imienia i nazwiska. Byli za to zatrzymani za posiadanie i handel narkotykami. W ubiegłym roku zatrzymano 55 osób, którym zarzucono łącznie 139 karalnych czynów. Innymi słowy ktoś, kto np. posiadał narkotyki i udowodniono mu jeszcze sprzedaż dwóm klientom, odpowiadał za trzy czyny.
Rok 2013 to także 78 wypadków i 1178 kolizji. To więcej niż w roku 2012 i 2011. Po krótkotrwałym spadku liczby zabitych w 2012 do 9 osób, w 2013 ofiar śmiertelnych było 18.
Efektów nie przynoszą też apele do kierowców o zachowanie trzeźwości. W minionym roku odpowiedzialność karną poniosło za to 452 kierowców, zarówno pojazdów mechanicznych, jak i rowerzystów.
Czytaj e-wydanie »