Polscy koszykarze są blisko awansu do MŚ. Po 51 latach!

Adam Szczęśniak
Polacy - zmotywowani, głodni sukcesu, z nadzieją na występ w przyszłorocznych MŚ w Chinach Adam Romański/pzkosz.pl
Po niedzielnym zwycięstwie w Ergo Arenie z ekipą Włoch polscy koszykarze są już o krok od awansu do przyszłorocznych mistrzostw świata w Chinach.

Polska - Włochy 94:78 (31:18, 21:23, 21:24, 21:13)

POLSKA: Lampe 22, 8 zb., Ponitka 18, 6 zb., 5 prz., Waczyński 14 (2), Slaughter 10 (2), 11 as., Cel 1 oraz Sokołowski 15 (2), Koszarek 9 (1), 5 as., Gruszecki 3 (1), Hrycaniuk 2.
WŁOCHY: Aradori 13 (1), Burns 10, Tonut 6, Vitali 2, Polonara 0 oraz Abass 13 (3), Gentile 10 (1), Filloy 8 (2), Sacchetti 6 (1), Cinciarini 6, Biligha 4.

Nasi koszykarze pod wodzą trenera Mike’a Taylora grają coraz pewniej, nie boją się naprawdę mocnych, europejskich ekip, o
czym świadczą wygrane z Chorwacją, Włochami czy wyjazdowa „demolka” solidnej Holandii.

W niedzielę w Ergo Arenie Polacy zaskoczyli nieco osłabionych kadrowo Włochów. Od remisu 8:8 odskoczyli na 20:10 i 31:18 na koniec kwarty. Później mecz się wyrównał, ale i tak przewaga wynosiła ponad 10 pkt. Jeszcze w połowie 3. odsłony była względnie bezpieczna, lecz potem kilka strat i celne „3” rywali sprawiły, że zrobiło się 65:59.

Na koniec 3. kwarty przewaga wynosiła 8 „oczek” (73:65). Początek 4. znów był jednak jak marzenie. Nasi zdobyli 4 pkt z rzędu i uspokoili sytuację, a po rzutach wolnych i „3” Koszarka odskoczyli na 82:65! Tej przewagi nie pozwolili już sobie wydrzeć.

Przypomnijmy, że Polacy z 1. etapu rywalizacji awansowali do 2. etapu (do grupy J) z 2 zwycięstwami nad Kosowem, z 2 porażkami z Litwą oraz zwycięstwem i porażką z Węgrami. W 2. etapie ulegli na wyjeździe Włochom 82:101 oraz pokonali u siebie Chorwację 79:74 i na wyjeździe Holandię 105:78. W lutym zagrają w Chorwacji (22) i u siebie z Holandią (25).

Jeśli zajmą 3. lokatę, zagrają w MŚ po 51 latach (Urugwaj’67 - 5. lokata).

Inne wyniki 10. kolejki: Węgry - Holandia 91:86 po dogr., Litwa - Chorwacja 67:49. Kolejność: 1. Litwa - 19 pkt (+176), 2.Włochy - 17 (+83), 3. POLSKA - 16 (+55), 4.Chorwacja - 14 (-7), 5.Węgry - 15 (3), 6.Holandia - 13 (-31).