Polski Cukier Toruń - Anwil Włocławek. Twarde Pierniki rządzą w derbach koszykarzy [zdjęcia]

Polski Cukier Toruń - Anwil Włocławek 94:85
Polski Cukier Toruń - Anwil Włocławek 94:85 Jacek Smarz
Polski Cukier Toruń lepszy od Anwilu Włocławek. Znakomity był Ivica Radić, ale gospodarze mieli więcej atutów w swoim składzie. To ich czwarte zwycięstwo z rzędu.

Kwarty: 21:29, 27:19, 26:17, 20:20
POLSKI CUKIER: Jackson 20 (3), 4 as., Kulig 19 (2), 8 zb., Trotter 15 (1), 10 as., Cel 14, 6 as., Diduszko 12 (1) oraz Bragg 9 (1), 6 zb., Woods 5 (1), Wieluński 0, Samsonowicz 0, Perka 0.
ANWIL: Radić 26, 15 zb., Lichodiej 12 (3), Green 9 (1), 8 zb., Moore 5, 7 as., Almeida 6 oraz Booker 14 (4), Mielczarek 6 (2), Bogucki 4, Sulima 3, Tomaszewski 0.

To miało być święto koszykówki w PLK, ale najbardziej prestiżowe obecnie derby w lidze zostały odarte z atmosfery. Kibice mogli w wydarzeniu uczestniczyć zdalnie, choć zrobili co mogli: włocławianie efektownie pożegnali pod halą swój zespół, torunianie przystroili trybuny efektownymi sektorówkami.

W 1. kwarcie włocławianie szukali akcji jeden na jednego, co nie mogło dziwić. Niemal na każdej pozycji goście mieli przewagę fizyczną, a największą wśród graczy obwodowych.

Nie trafiał Almeida, ale za to z dystansu wstrzelił się od początku Walerij Lichodiej (3/4 w 1. kwarcie), więc oglądaliśmy walkę kosz za kosz. Prowadzenie przechodziło z rąk do rąk, ale to Anwil pierwszy zbudował przewagę większą niż jedna akcja (14:17). Lepiej wyglądała obrona Anwilu, która zmuszała gospodarzy do trudnych decyzji w akcjach ofensywnych. Włocławianie potwierdzali opinie świetnie rzucającej z dystansu (7/11 w 1. kwarcie): po trafieniach Bookera i Mielczarka było 19:26.

W 2. kwarcie przypomniały się czasy Milicicia w Anwilu, bo jego uczeń Marcin Woźniak postawił strefę. Gospodarze kilka razy się od niej odbili i przewaga przekroczyła 10 punktów.

I torunianie mieli jednak swoje małe sukcesy w defensywie. Przede wszystkim jako pierwsi w tum sezonie zatrzymali Ivana Almeidę. Lider Anwil pod presją Diduszki i Trottera nie trafiał lub tracił piłkę, do przerwy ani razu nie trafił z gry.

Po drugiej stronie parkietu rozkręcał się Trotter, po którego trafieniach i asystach Polski Cukier odrobił wszystkie straty. Zespołowej grze Pierników przeciwstawiał się Ivica Radić (6/8 do przerwy z gry), który był nie do zatrzymania w akcjach 1 na 1 pod koszem.

Po przerwie to włocławianie zaczęli mieli problemy z defensywą rywali. Gospodarze przejęli inicjatywę i prowadzenie, choć nie była to znacząca przewaga. Świetny w obronie był Diduszko, w ataku aktywni Cel z Kuligiem. Torunianie jednak wciąż byli bezradni przeciwko Radiciowi, który zbierał w ofensywie i niemal bezkarnie trafiał spod kosza. Pod koniec 3. kwarty przewaga Polskiego Cukru rosła, choć z 4 faulami na ławce siedzieli Diduszko i Woods. To były momenty Jacksona, który dwa razy trafił z dystansu (74:65).

Polski Cukier prowadził już 11 punktami, ale gospodarzom brakowało rezerw, a po zmianach torunianie zatrzymali się w ataku i zaliczyli pond 3 minuty bez punktu. Włocławianie także męczyli się w ataku, ale powoli odrabiali straty (77:73).

Radić i zbiórki ofensywne to za mało, zbyt wiele było jednak niedokładności w grze włocławian. Na pewno nie pomogła kontuzja Almeidy po zderzeniu z Celem, choć Kabowerdeńczyk zagrał w tym meczu słabo. Torunianie dobrze bronili w ostatniej kwarcie i od połowy ostatniej kwarty w zasadzie w pełni kontrolowali wydarzenia na parkiecie.