Pomagamy kupić nóż neurochirurgom

  Pomagamy kupić nóż neurochirurgom

  Maryla Rzeszut

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Dr Adam Zaborowski wykonuje operację guza mózgu, asystuje dr Marciniak

  Dr Adam Zaborowski wykonuje operację guza mózgu, asystuje dr Marciniak ©Fot. MAryla rzeszut

  Setki osób przeżyło, uratowanych na oddziale neurochirurgii w Grudziądzu, istniejącym 10 rok!
  Dr Adam Zaborowski wykonuje operację guza mózgu, asystuje dr Marciniak

  Dr Adam Zaborowski wykonuje operację guza mózgu, asystuje dr Marciniak ©Fot. MAryla rzeszut

  dr Adam Zaborowski

  dr Adam Zaborowski


  ordynator oddziału neurochirurgii
  - Nóż ultradźwiękowy przyda się bardzo! Umożliwi jeszcze bardziej precyzyjne operowanie. Prawie 80 proc. to operacje kręgosłupa, ale przybywa guzów mózgu oraz nowotworów rdzenia kręgowego i centralnego układu nerwowego.  Teraz byli pacjenci pomagają lekarzom: chcą kupić nowoczesną aparaturę dla tego oddziału.

  - Dopiero gdy nagle w wypadku tracimy zdrowie a nawet grozi utrata życia widzimy, jak potrzebna jest na oddziale aparatura najnowszej generacji, dzięki której lekarze są w stanie nas uratować - mówi jeden z pacjentów, który przeszedł kilka operacji neurochirurgicznych, dzięki czemu żyje - wiemy, że grudziądzki szpital jest w budowie, oddziały się przenoszą i nie na wszystko są pieniądze. Dlatego chcemy pomóc oddziałowi szczególnemu - gdzie z urazami głowy prosto z wypadków trafiają najcięższe przypadki, gdzie operowane są m.in. kręgosłupy i guzy mózgu. Pomagamy sami sobie. Nigdy nie wiadomo, czy w ciężkim stanie nie trafi się kiedyś do szpitala...

  Ten sprzęt medyczny, który neurochirurgia już ma, jest nieco wysłużony. 25 osób (byli pacjenci, ale nie tylko) zarejestrowało stowarzyszenie, założyło konto i chce na początek kupić nóż ultradźwiękowy.

  Już wpłacają pieniądze
  Pierwsze 10 tys. zł już jest! 25 członków Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania i Rozwoju Neurochirurgii i Osób z Urazami Układu Nerwowego w Grudziądzu wpłaca składki po 100 zł. Osoby prowadzące firmy przelały na konto od kilkuset zł do 2-3 tysięcy zł. Jeden z grudziądzkich sędziów podpowiada: - Mogą na konto stowarzyszenia wpływać nawiązki zasądzone w procesach karnych.

  - Odpisywać 1 proc. od podatku jeszcze nie można, aż uzyskamy status organizacji wyższej użyteczności publicznej, o co zabiegamy - tłumaczy radca prawny Anna Zubyk-Dziurzyńska, wiceprezes stowarzyszenia - a to nastąpi w 2009 roku.
  Grudziądzka neurochirurgia jest wysoko notowana w rankingu ogólnopolskim. Oddział stworzył od podstaw przed 10 laty dr Adam Zaborowski, który objaśnia: - Kierowcy jeżdżą coraz szybciej. Z roku na rok przyjmujemy coraz więcej pacjentów z ciężkimi urazami głowy. Mamy niezbędny sprzęt medyczny i zaopatrzymy każdy uraz, jednak medycyna szybko idzie naprzód i musimy za nią nadążać. Przeważnie operujemy kręgosłupy. Jednak coraz częściej, już sto razy w roku, czasem dwa razy dziennie, guzy mózgu.

  Nóż ultradźwiękowy kosztuje 340 tys zł. Umożliwia o wiele precyzyjniejsze operacje. Ma go już wiele szpitali. A Stowarzyszenie ma konto, na które można wpłacać pieniądze : PKO BP SA Oddział 1 w Grudziądzu nr 77 1020 5040 0000 6702 0103 5559.

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (20)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (20) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nasze Dobre 2018