- Zainteresowanie rządową pomocą dla gmin popegeerowskich w naszym województwie jest bardzo duże - twierdzi Stanisław Zimnicki, dyrektor Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Bydgoszczy.
Zbiory zbóż, warzyw i owoców w 2021 roku (szacunki)
A to właśnie KOWR opiniował wnioski gmin.
Będzie kontynuacja programu, a pieniędzy znacznie więcej
O programie dla popegeerowskich wsi mówił premier Mateusz Morawiecki, który wziął udział w IV Ogólnopolskim Święcie „Wdzięczni Polskiej Wsi”.- Będziemy go kontynuować jeszcze w tym roku w wysokości jednego miliarda złotych przeznaczonego na polską wieś popegeerowską, a w kolejnym roku co najmniej 1,5 mld, a więc 10 razy więcej niż ten program dotychczasowy 250 mln – mówił premier.
- W naszym regionie, praktycznie wszystkie gminy, które miały na swoim terenie mienie popegeerowskie, ubiegały się o skorzystanie z programu - podkreślił dyrektor Zimnicki.
To też może Cię zainteresować
Wniosków sporo, samorządy czekają na ciąg dalszy
Gminy mogły złożyć maksymalnie po 3 wnioski na 3 inwestycje.
Jak informowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji minimalna wartość kosztorysowa inwestycji to 50 tys. zł, natomiast maksymalna 5 mln zł (górna wartość - obowiązująca także w przypadku złożenia więcej niż jednego wniosku).
Gminy mogą przeznaczyć środki m.in. na budowę, rozbudowę, przebudowę:
- kanalizacji sanitarnej lub lokalnych oczyszczalni ścieków wraz z kanalizacją, przepompowni, wodociągów, przyłączy do sieci gazowej;
- dróg wewnętrznych lub dojazdów do miejscowości, oświetlenia, chodników, ścieżek rowerowych, elementów uspokojenia ruchu, przystanków autobusowych;
- centrów wsi umożliwiających integrację społeczną oraz aktywizację mieszkańców (place zabaw, siłownie zewnętrzne, utwardzone miejsca do festynów, wiaty, tereny zieleni), obiektów sportowych, zaplecza socjalnego i sanitarnego;
- świetlic, obiektów bibliotecznych, remiz strażackich.
A także na modernizację składników mienia pochodzącego z zasobu zlikwidowanych państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej, w tym w szczególności budynków, ogrodzeń, termomodernizację budynków, oraz na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków.
Potrzeb jest dużo, od budowy drogi po ścieżki rowerowe
- Na razie dostaliśmy wsparcie wyłącznie na inwestycje w Rulewie, które przeznaczymy na kanalizację, oświetlenie i modernizację placu zabaw - mówi Eugeniusz Kłopotek, wójt gminy Warlubie, (pow. świecki). - Daj Boże, by tych pieniędzy na pomoc było więcej!
Bo wnioski gm. Warlubie dotyczyły także Płochocina i Bąkowa.
To też może Cię zainteresować
Z rejestru inwestycji, które opiniował KOWR wynika, że kujawsko-pomorskie gminy najczęściej wnioskowały o wsparcie na budowę lub przebudowę dróg, kanalizacji, sieci wodociągowej, boisk, a także np. na stworzenie ścieżek dla pieszych i rowerzystów lub na termomodernizację budynków.
