Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomoc społeczna na zimę 2021/2022. Pojawią się mrozy. Niech socjalni u najuboższych też się pojawią

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Nie każdy potrzebujący ma ochotę czy odwagę pójść do ośrodka opieki społecznej. Wtedy socjalni do niego zawitają
Nie każdy potrzebujący ma ochotę czy odwagę pójść do ośrodka opieki społecznej. Wtedy socjalni do niego zawitają Mikołaj Suchan
Zasiłki na węgiel, ciepłe kurtki i buty oraz gorące posiłki są niejedynymi formami pomocy, zapewnianymi zimą przez opiekę społeczną.

Zobacz wideo: Rynek pracy odporny na pandemię

Im bardziej w dół idzie słupek na termometrze za oknem, tym gorętszy okres mają pracownicy socjalni. Bo w sezonie zimowym więcej podopiecznych do nich się zgłasza.

- Osoby znajdujące się w niedostatku, które dla podreperowania skromnego, domowego budżetu, dotychczas wykonywały sezonowe zajęcia dorywcze, np. przy zbiorze owoców czy warzyw, w okresie zimowym są tego pozbawione - mówi Marta Frankowska, rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bydgoszczy. - A zima to większe środki na uregulowanie należności za zużycie energii elektrycznej czy gazu, zakup opału oraz ograniczone możliwości, szczególnie dla klientów w podeszłym wieku, zrobienia zakupów czy nawet napalenia w piecu.

Wsparcie nie tylko na starcie

Kto nie może sam pokonać ograniczeń, udaje się do ośrodka pomocy społecznej. Najczęstsze formy wsparcia, świadczone na rzecz podopiecznych, stanowią:

  • pomoc finansowa na częściowe uregulowanie należności za zużycie energii elektrycznej, czy gazu,
  • gorące posiłki,
  • produkty spożywcze,
  • zakup opału bądź prośba o dostarczenie go ze wskazanej przez klienta składnicy do miejsca jego zamieszkania,
  • pomoc finansowa na zakup odzieży zimowej,
  • fundusze na tzw. uzupełnienie środków utrzymania,
  • przyznanie albo zwiększenie pomocy w zakresie usług opiekuńczych, łącznie z takimi czynnościami, jak przyniesienie opału czy napalenie w piecu,
  • skierowanie do ośrodka wsparcia, tj. schroniska dla bezdomnych.

Pula pieniędzy ograniczona

Bywa - i to ani nie nowość, ani rzadkość - że klienci pomocy społecznej nie są zadowoleni z tego, co im socjalni oferują. Pod ich adresem padają uwagi typu: „_nie otrzymałem tyle, ile chciałem, bo pani socjalna nie podeszła do mojej sytuacji tak, jak powinna_”.

- Otóż to stwierdzenie jest dla nas krzywdzące - dodaje Frankowska. - W sytuacji, kiedy kwoty są ograniczone, jest rzeczą naturalną, że gmina w pierwszej kolejności zaspokaja najpilniejsze potrzeby wobec osób i rodzin spełniających kryteria, wyznaczone przez ustawodawcę. Musi niejednokrotnie ograniczyć wysokość pomocy kierowanej do środowiska nieco lepiej uposażonego. Dokładamy natomiast wszelkich starań, żeby w czasie zwiększonych wydatków, ponoszonych na prowadzenie gospodarstwa domowego zimą, każdego beneficjenta otoczyć opieką i wsparciem.

Wizyta u podopiecznego

Nie jest też tak, że przedstawiciele opieki społecznej pracują tylko za biurkiem. Składają wizyty swoim podopiecznym, to nie są jedynie bezdomni. To nie jest standardowy wywiad środowiskowy. Pracownicy socjalni rozeznają sytuację mieszkańców, będących w trudnej sytuacji dochodowej, zdiagnozują potrzeby i zdecydują w kwestii zabezpieczenia ich, chociażby w opał na sezon zimowy.
Zdarza się przecież, że człowiek ma mieszkanie, ale pieniędzy na zakup węgla albo opłacenie rachunku za prąd już nie ma.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska