- W latach 2015 - 2017 liczba donosów wpływających do Urzędu Skarbowego w Świeciu utrzymywała się na poziomie 110 - 127 rocznie. Do 28 lutego br. odnotowano ich 16 - informuje Jolanta Kaliszer, rzeczniczka Urzędu Skarbowego w Świeciu.
Najczęściej są to anonimy : 70 - 80 procent. - Podpisywane zwykle: „uczciwy obywatel”, „czujny”, „sprawiedliwy”, „ży-czliwy”, „klient”, „podatnik płacący podatki”, „zainteresowany”- wylicza urzędniczka.
Nie wszystkie donosy wpływają bezpośrednio do skarbów-ki. - Około 10 - 20 procent donosów trafia do innych instytucji: prokuratury, Państwowej Inspekcji Pracy, ZUS i innych, a następnie są przesyłane do nas - dodaje Jolanta Kaliszer.
Nie trzeba ujawniać danych
Donosy składane są zazwyczaj w formie pisemnej i wysyłane pocztą. - Około 25 procent stanowią donosy telefoniczne i maile. Niektóre są zgłaszane osobiście, około 10 procent z nich - uściśla Kaliszer. - Zgłaszający rzadko decydują się na ujawnienie swoich danych. Tym bardziej, że nie ma takiego obowiązku.
Wszystkie donosy są ewidencjonowane, objęte statystyką sprawozdawczą oraz informacją o sposobie załatwienia. - Treść każdego donosu jest porównywana z informacjami o podmiocie, które są w posiadaniu naczelnika urzędu skarbowego. Na tej podstawie podejmowane są dalsze działania. W uzasadnionych przypadkach prowadzone są czynności sprawdzające, bądź wszczynana kontrola podatkowa. Stosowne informacje przekazywane są również do innych urzędów i instytucji np. PIP, PUP, ZUS, prokuratury - mówi rzeczniczka.
Około 50 – 60 procent donosów dotyczy przedsiębiorców. W Świeciu nie stwierdzono donosów na jednostki państwowe czy samorządowe. - Pozostałe donosy dotyczą osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej. Przeważają te, w których sygnalizuje się naruszenia prawa przez członków najbliższej rodziny, sąsiadów, osoby powiązane ze sobą układami towarzyskimi, zawodowymi, osobistymi, a także osoby zamieszkujące w tej samej miejscowości - informuje Kaliszer.
Czasem troszczą się o państwo
Dominują w nich informacje o nielegalnie prowadzonej działalności gospodarczej oraz zatrudnianiu pracowników na czarno, zwłaszcza w branży budowlanej i handlu (ok. 40 – 50 proc). Pozostałe dotyczą głównie niewystawiania rachunków, nieewidencjonowania obrotów za pomocą kasy fiskalnej, niezgłoszenia do opodatkowania dochodu z najmu, nabywania i posiadania majątku pomimo braku legalnych źródeł dochodu. - Zgłaszający nie są nagradzani ani informowani o sposobie wykorzystania informacji z uwagi na tajemnicę skarbową i ochronę danych osobowych - zaznacza Jolanta Kaliszer.
Treść doniesień nie zawsze znajduje potwierdzenie w stanie faktycznym. - Z treści donosów wynika, że podstawowym motywem działania ich autorów jest ludzka zazdrość i konflikt z osobami wymienionymi w donosie (sąsiedzi, byli małżonkowie, byli partnerzy) - mówi rzeczniczka US Świecie. - Ale też coraz częściej informacje sygnalne są efektem braku aprobaty dla nieuczciwych interesów, w wyniku których cierpi nie tylko budżet państwa, ale także uczciwa konkurencja.
III Manifa w Bydgoszczy. Głos w obronie praw kobiet
