Porażka Franz Astorii Bydgoszcz w debiucie [zdjęcia]

(as)
Dorian Szyttenholm i Dariusz Wyka w pogoni za piłką.
Dorian Szyttenholm i Dariusz Wyka w pogoni za piłką. Jarosław Pruss
Wracają demony sprzed 2 lat. Beniaminek I ligi koszykarzy (Franz Astoria Bydgoszcz) znów walczył dzielnie przez 30 minut, ale ostatecznie poległ z wyższym i bardziej doświadczonym rywalem z Przemyśla - Polonią. Katem gospodarzy okazał się były gracz (za czasów ekstraklasy) "Asty" Tomasz Zabłocki.

Franz Astoria Bydgoszcz-Polonia Przemyśl

Już na starcie gospodarze byli w trudnym położeniu: Machowski (205 cm), Wyka (208), Kolowca (209) i Zabłocki (203) kontra Laydych (203). Reszta gospodarzy poniżej 200 cm. Efekt: przegrane tablice 38-50 (9-16 w ataku).

W 4. kwarcie dramatyczna skuteczność (5 pkt), jak w wielu meczach sprzed 2 lat w I lidze, przegranych właśnie po fatalnej 4 . kwarcie.

- Nie trafiamy z czystych pozycji, nawet metr od kosza, a najbardziej doświadczeni, zamiast grać zespołowo, rzucają w 5. sekundzie akcji albo kręcą bez ustanku piruety, zamiast iść na kosz. Tak się nie da wygrać - denerwował się po meczu Jarosław Zawadka, szkoleniowiec Franz Astorii.

Przez 30 minut gospodarze spisywali się jednak więcej niż przyzwoicie, szczególnie na tle słabo grającej Polonii.

- Nie poznawałem młodszych kolegów. W porównaniu do przedsezonowych sparingów nie grali nawet połowy tego, co potrafią. Zjadła ich trema - przyznawał Zabłocki.

W efekcie po 1. kwarcie gospodarze prowadzili 18:13, a po 2. 35:25. To m.in. dzięki dobrej obronie i aż 7 asystom Lewandowskiego oraz skuteczności za 2 (41%) i 3 pkt (57). Rywale z gry trafili dopiero w 6. min, a w całej 1. kwarcie tylko 2 razy. Do tego przez 20 minut spudłowali 7 rzutów z dystansu, dopiero 10. z rzędu w 22. min trafił Kukiełka. Wtedy jednak gospodarze prowadzili nawet 15 "oczkami", bo szybkie ataki kończył Bierwagen (42:27).

- Zaczęliśmy wtedy grać twardziej w obronie, zdobywać punkty z kontr. Przydało się też nasze doświadczenie - tłumaczył Zabłocki.

Przy 57:51 w ostatniej sekundzie z 9 m trafił Przewrocki, potem Kolowca po zbiórce w ataku, a pierwsze prowadzenie w 38. min dał Polonii ponownie Przewrocki. Co prawda trafił Rąpalski, ale wtedy jednak dwa dziwne gwizdki dali sędziowie. Najpierw pokazali faul Bierwagena, ale chwilę później zmienili decyzję i z 5. odesłali na ławkę Szyttenholma. W kolejnej akcji Kolowca ewidentnie faulował w ataku Rąpalskiego, ale arbitrzy nie zauważyli tego, zareagowali za to na nerwową reakcję Rąpalskiego i... zagwizdali techniczny. Zabłocki trafił wolne, a po akcji z boku za 2 Kolowca i zrobiło się 59:62. Potem już konsekwencją serii błędów gospodarzy były czyste pozycje z dystansu Zabłockiego, który celnymi "3" załatwił gościom sprawę zwycięstwa.

W końcówce wyszedł nie tylko brak klasycznej "jedynki" (choć bardzo dobry mecz Lewandowskiego), ale także brak opanowania, gry zespołowej - przedkładanej na indywidualne popisy. Na razie nie wypaliły też nowe nabytki: Czaplicki zamiast wchodzić na kosz, rzucał i nie trafiał z 3 m (2/6), Małgorzaciak nie znalazł "klepki" za 3 (0/3), a Robak świetne akcje przeplatał z głupimi stratami. Już w środę kolejny mecz w hali przy Waryńskiego ze Śląskiem Wrocław. Trzeba coś zmienić...

Franz Astoria [ Bydgoszcz](http://www.pomorska.pl/apps/pbcs.dll/section?Category=Bydgoszcz01) - Polonia Przemyśl 60:68 (18:13, 17:12, 20:20, 5:23)

FRANZ ASTORIA: Bierwagen 14 (1), 6 zb., Lewandowski 10 (2), 10 as., 4 zb., Szyttenholm 10, Laydych 10 (2), Barszczyk 2 oraz Robak 4, 7 zb., Rąpalski 4, Czaplicki 4, 7 zb., Małgorzaciak 2, Andryańczyk 0.

POLONIA: Bal 11 (1), Kukiełka 9 (1), M. Musijowski 9, 6 as., 4 prz., Wyka 7, 9 zb., 4 bl., Mikołajko 2 oraz Zabłocki 13 (3), Kolowca 9, 12 zb., Przewrocki 5 (1), Płocica 3, 5 zb., Machowski 0, J. Musijowski 0.