Patrząc na przepełnione latem schroniska i czytając o kolejnych psach przywiązywanych w lasach, powinniśmy mieć więzienia pełne sprawców i takich czynów.
- Tak nie jest. Sprawdzałem statystyki od 2011 do początku 2018 r. Corocznie sądy rozpatrywały ok. 550 takich spraw. Wyroki bezwzględnego więzienia zapadały w 20-30 przypadkach. Do tego należy dodać też recydywę lub wyroki łączone za kilka różnych spraw, w tym za znęcanie nad zwierzęciem - powiedział Paweł Gebert z Animals.
Zgłoszeń o przypadkach złego traktowania zwierząt jest coraz więcej. Empatia w społeczeństwie wzrosła. Powoli, ale jednak, rośnie też liczba bezwzględnych wyroków.
Mimo to wyrodny właściciel psa potrafi nie tylko wyrzucić go przy drodze i odjechać, ale również przywiązać do drzewa. Odnalezienie właściciela takiego zwierzaka jest praktycznie niemożliwe, ponieważ jeśli ktoś decyduje się na taki krok, wywozi psa daleko od domu.
Opłata za psa 2019. Niektórzy muszą sporo zapłacić
Są metody na zidentyfikowanie psa. Zobaczcie!
Inna sytuacje jest, jeśli zwierzak ma wszczepiony implant identyfikacyjny. Numer czipu jest wprowadzany do ogólnopolskiego rejestru psów. Jeśli pupil się zgubi czy też zostanie wyrzucony i trafi do schroniska, bardzo szybko będzie można ustalić właściciela.
Nie tylko zwierzęta ze schroniska otrzymują implanty identyfikacyjne. Właściciele, którzy chcieliby zabezpieczyć w ten sposób swoje pupile, mogą zgłosić się do weterynarzy, którzy je wszczepią.
Koszt wczepienia implantu wynosi około 70 zł i jest to kwota jednorazowa. Ma się jednak pewność, że jeśli zwierzak zaginie będą większe szansę na jego odnalezienie. Czip znalezionego zwierzaka można odczytać nie tylko w schroniskach, ale również w gabinetach weterynaryjnych, które posiadają czytniki.