Goszczący w Żninie poseł przypomniał, że ustawa o sieci szpitali została co dopiero przyjęta przez Sejm - stało się to w ubiegłym tygodniu - teraz zajmie się nią Senat.
Podkreślił przy okazji, że pierwotnie miała wejść w życie 1 lipca, wejdzie nieco później - 1 października br.
- Jeśli chodzi o szpital żniński on w całości wchodzi do sieci. Po pierwszych sygnałach, które do mnie dotarły, a również i z panem prezesem miałem przyjemność się spotkać i panem doktorem Hoffmanem, nie zadowoliłem się ogólnym sprawdzeniem, chciałem tę sprawę sprawdzić szczegółowo. W tym celu spotkałem się z wiceministrem Piotrem Gryzą, który jest autorem tej ustawy, i zapytałem konkretnie o Pałuckie Centrum Zdrowia. On poszukał państwa na liście wszystkich szpitali. Znalazł i zapewnił, że szpital w całości wchodzi do sieci. Moim zdaniem to jest najważniejsza informacja - oświadczył.
Oznacza to, że w szpitalu, tak jak do tej pory, mają działać także ortopedia oraz oddział ginekologiczno-położniczy.
Według posła Prawa i Sprawiedliwości, wszystko co ostatnio działo się wokół lecznicy (powstanie m.in. Społecznego Komitetu Obrony Szpitala) wzięło się z pewnego niepokoju. Przyznał dalej, że ustawa jest ogólna, ale pewne rzeczy będą zawierały się także w rozporządzeniach. - Stąd być może takie niepotrzebne dmuchanie na zimne - usłyszeliśmy.
Jak dodał, żniński szpital może być bezpieczny, chociażby dlatego, że to jedyna taka placówka w powiecie, ponadto położony jest on przy ważnej drodze, w przyszłości przy S5 , i leży w odpowiedniej odległości od Bydgoszczy - z jednej strony - Gniezna i Poznania - z drugiej strony.
Co ustawa o sieci szpitali da pacjentom? - W moim przekonaniu przede wszystkim trzy rzeczy. Po pierwsze, będzie opieka koordynowana w pełni tego słowa znaczeniu. Do tej pory pacjent wychodząc ze szpitala był pozostawiony sam sobie, musiał szukać dostępu do specjalistyki i wracał z powikłaniami, bo nie miał kontynuacji leczenia. Teraz NFZ będzie wymagał, a potem być może następca NFZ, kompleksowego leczenia w oparciu również o to, co będzie z pacjentem po wyjściu ze szpitala - dowiedzieliśmy się.
Dalej będzie możliwość kompleksowego rozliczenia pacjenta, niezależnie od jego pobytu na kilku oddziałach tak, aby był wyleczony nie tylko z jednostki chorobowej, z którą trafia do lecznicy, ale i innych, jeśli one współistnieją.
Na koniec - będzie możliwość zakontraktowania przy Szpitalnym Oddziale Ratunkowym opieki nocnej i świątecznej.