Spis treści
Czym jest policyjny dołek. Kto tam trafia?
Funkcjonariusze pełniący służbę w PdOZ (pomieszczeniach dla osób zatrzymanych – oficjalna nazwa dołka) mają obowiązek zapewnić tam bezpieczeństwo oraz odpowiednie warunki pobytu, zgodne z prawem.
Posiłki dla zatrzymanych i liczba kalorii
Zgodnie z rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych z 4 czerwca 2012 r., osoby przebywające na dołku z powodu nietrzeźwości mają prawo jedynie do napojów. Natomiast zatrzymani z innych powodów otrzymują trzy posiłki dziennie, w tym jeden gorący.
Wartość energetyczna posiłków nie może być niższa niż 2600 kcal na osobę dziennie. Dla kobiet w ciąży oraz osób poniżej 18. roku życia, minimum wynosi 3200 kcal. Posiłki są wydawane w określonych godzinach: śniadanie zazwyczaj między 7 a 8, obiad między 12 a 14, a kolacja między 18 a 19.
Gdzie jedzą na dołku i kto przygotowuje jedzenie
Za przygotowanie posiłków dla zatrzymanych najczęściej odpowiadają firmy cateringowe. Przykładowo: tych, którzy przebywają w izbie zatrzymań Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie żywi (w ramach zawartej umowy) lokalna firma BTW Catering Barbara Tomkiewicz-Węglarz.
- Głównym kryterium wyboru wykonawcy była najniższa cena - nie kryje podkom. Magdalena Żuk, oficer prasowy rzeszowskiej KMP.
Na dołek w stolicy Podkarpacia posiłki są zamawiane codziennie i dostarczane bezpośrednio przed podaniem zatrzymanym. Ci spożywają je w celi, gdzie mają do dyspozycji łóżko i stolik.
Ile kosztują posiłki na dołku
Całodzienny koszt wyżywienia osób trafiających na dołek w Rzeszowie wynosi 35 złotych brutto. Posiłki są dowożone przez firmę cateringową, a ich podanie odbywa się przez drzwi do celi.
Przykładowy jadłospis dla zatrzymanych
Na dołku rzeszowskiej komendy miejskiej zatrzymani mogą liczyć przykładowo na śniadanie z pieczywem, masłem, wędliną, papryką i herbatą; obiad z kremem z pomidorów, filetem z kurczaka, kaszą jęczmienną i surówką; oraz kolację z pieczywem, masłem, serem żółtym, ogórkiem i herbatą.
- Wyżywienie opiera się na zróżnicowanej diecie z odpowiednią kalorycznością posiłków - podkreśla Barbara Tomkiewicz-Węglarz, właścicielka firmy cateringowej współpracującej z policją.
Dołek i posiłki specjalne
Osoby przebywające na dołku mogą korzystać z posiłków specjalnych, jeśli ich stan zdrowia tego wymaga. - Funkcjonariusze pełniący służbę w PdOZ, podczas doprowadzania tam osoby zatrzymanej, rozpytują ją na okoliczność stanu zdrowia oraz stosowania ewentualnych diet zdrowotnych - tłumaczy podkom. Magdalena Żuk.
Posiłki bywają też dostosowywane do wymagań religijnych lub światopoglądowych.
- Gdy zamawiający (policja – red.) zgłosi potrzebę otrzymania posiłku z wyłączeniem danego produktu, np. mięsa wieprzowego, firma cateringowa dostarcza zamówienie zgodnie z indywidualnymi wytycznymi zamawiającego - podsumowuje Barbara Tomkiewicz-Węglarz.
Kto opłaca wyżywienie na dołku
Koszty związane z umieszczeniem zatrzymanych w PdOZ, w tym posiłki, są finansowane z budżetu państwa. Jednak osoby trafiające na dołek do wytrzeźwienia muszą pokryć je z własnej kieszeni.
Od 2024 roku stawka za nocleg w takim miejscu wynosi maksymalnie 437,81 zł za dobę.
