Zobacz wideo: Powrót do szkół w reżimie sanitarnym.
Posłanka Scheuring-Wielgus z Torunia podnosi w piśmie do władz Grudziądza m.in. argument o tym, że właśnie dlatego że SP nr 13 tworzy wyjątkowy azyl dla dzieci niepełnosprawnych, które pod okiem wysoko wykwalifikowanych nauczycieli mogą się rozwijać, nie powinna być, a wręcz nie może podlegać tym samym kryteriom zasadności jej istnienia co inne szkoły podstawowe.
Joanna Scheuring - Wielgus pisze do prezydenta Glamowskiego m.in. "Jeśli dzieci jak i rodzice oraz nauczyciele widzą głęboki sens istnienia tej szkoły to z całym szacunkiem, ludzkim odruchem byłoby szukanie oszczędności gdzie indziej. Bo oni i tak w naszym społeczeństwie są grupą najbardziej wykluczoną i poszkodowaną. To kwestia ludzkiego odruchu by nie zabierać im tego ostatniego azylu w przestrzeni publicznej miasta".
Posłanka Lewicy zachęca też, aby prezydent Grudziądza rozpoczął dialog z nauczycielami SP nr 13 oraz rodzicami wychowanków tej placówki, oparty na zasadzie równości obu stron. Sama ze swej strony deklaruje pełne wsparcie i zaangażowanie w poszukiwaniu kompromisu.
Przypomnijmy, że gdy Maciej Glamowski ubiegał się o prezydenturę tak się przedstawiał: "Menadżer z wrażliwością społeczną - takim chcę być prezydentem Grudziądza. Mam silne przygotowanie i doświadczenie menadżerskie, by pokierować miastem. Ale uważam, że dobry prezydent to także osoba, która potrafi słuchać i rozmawiać z mieszkańcami. Wiem, że jestem właśnie takim człowiekiem" - zaznaczał w kampanii wyborczej we wrześniu 2018 roku, Maciej Glamowski.
Ponadto posłanka Scheuring-Wielgus napisała do Kujawsko - Pomorskiego Kuratora Oświaty Marka Gralika, który będzie musiał zaopiniować pomysł władz Grudziądza o likwidacji Specjalnej Szkoły Podstawowej nr 13 w Grudziądzu. Apeluje w nim o to, by projekt został zaopiniowany negatywnie. Posłanka Lewicy pisze m.in. "Tylko trójstronny dialog pomiędzy władzami miasta, kuratorium i przedstawicielami SP nr 13 może zakończyć ten spór z korzyścią przede wszystkim dla dzieci, bo to one są tu najważniejsze".
Urzędnicy: - Nie chodzi o oszczędności, a stworzenie dobrego systemu edukacyjnego w Grudziądzu
Władze Grudziądza tłumaczą swoje plany dotyczące likwidacji SP nr 13 m.in. tym, że spada liczba uczniów z roku na rok, brakiem naboru do pierwszej klasy w ubiegłym roku i dokładaniem do funkcjonowania tej placówki rocznie ok. 2,3 mln zł. Jak podkreśla wiceprezydent Szymon Gurbin, decyzja ta, to nie chęć szukania oszczędności, a chęć stworzenia dobrego systemu edukacyjnego. Urzędnicy mają plan, aby wychowankowie SP nr 13 kontynuowali naukę w SP nr 14 wchodzącej w skład Zespołu Placówek Edukacyjno -Rewalidacyjnych przy ul. Parkowej. Budynek po SP nr 13 miałby zostać przeznaczony na Centrum Senioralne.
Kategorycznie przeciwko likwidacji SP nr 13 protestują rodzice uczniów tej szkoły, którzy podkreślają, że to ta szkoła jest "drugim domem ich dzieci" i nie wyobrażają sobie tego, aby przenosić je do innej placówki.
Dyskusję nad likwidacją SP nr 13 podjęli także radni podczas sesji w środę, 27 stycznia. Relację zaprezentujemy w czwartek, 28 stycznia.
Rodzice uczniów SP nr 13 w Grudziądzu protestują przeciw jej...
