Kłopoty Sikorskiego? CBA wszczyna kontrolę
CBA przekazało w komunikacie, że Funkcjonariusze Departamentu Postępowań Kontrolnych Centralnego Biura Antykorupcyjnego prowadzą od 10 lutego kontrolę prawidłowości i prawdziwości oświadczeń o stanie majątkowym złożonych w latach 2019-2022, przez Radosława Sikorskiego, w związku z wykonywaniem mandatu posła do Parlamentu Europejskiego. Zakończenie kontroli planowane jest na dzień 10 maja 2023 roku. Postępowanie, zgodnie z treścią ustawy o CBA, może jednak zostać przedłużone o kolejne 6 miesięcy.
Sikorski deklaruje współpracę
„Nie kwestionuję prawa Centralnego Biura Antykorupcyjnego do kontroli i deklaruję współpracę” – napisał na Twitterze europoseł PO.
Niejasności wobec finansów Sikorskiego
W czwartek holenderski dziennik „NRC” poinformował, iż europoseł Platformy Obywatelskiej Radosław Sikorski otrzymuje rocznie 100 tys. dolarów ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. „Jego zachowanie podczas głosowań w połączeniu z płatnościami budzi podejrzenia” – twierdzą rozmówcy gazety. Holenderski dziennik wylicza przypadki, w których polityk PO zajmował stanowisko przychylne Emiratom oraz ich najbliższemu sojusznikowi w regionie – Arabii Saudyjskiej.
Radosław Sikorski oświadczył w czwartek, że na jego głosowania w Parlamencie Europejskim w żaden sposób nie wpływa działalność zewnętrzna. „W przypadku głosowań odnośnie sprawozdań dotyczących ZEA i Arabii Saudyjskiej, głosowałem identycznie z zaleceniami mej grupy politycznej w PE, grupy EPP” – przekazał.
800 tys. euro za konsultacje
W grudniu 2022 roku brukselski portal „Politico” przypomniał, że eurodeputowany Platformy Obywatelskiej Radosław Sikorski zarabiał 40 tys. euro miesięcznie „za nieokreślone konsultacje”. Tekst opisuje szereg kontrowersyjnych praktyk europosłów, które w końcu – według autorów – musiały skończyć się skandalem, czyli aresztowaniem wiceprzewodniczącej Parlamentu Europejskiego Evy Kaili.
