Powiat mogileński. Zarząd powiatu wyjaśnia dlaczego powołuje fundację

Redakcja
Tomasz Barczak, podczas targów w Bielicach
Tomasz Barczak, podczas targów w Bielicach Fot. Agnieszka Nawrocka
Publikujemy poniżej oświadczenie, jakie zarząd powiatu wydał w związku z powołaniem fundacja, mającej prowadzić gospodarstwo w Bielicach.

Stanowisko zarządu powiatu w Mogilnie w sprawie utworzenia fundacji i przekazania jej majątku po likwidowanym gospodarstwie pomocniczym w Bielicach.

W związku z wejściem w życie Ustawy z dnia 27 sierpnia 2009r. Przepisy wprowadzające ustawę o finansach publicznych, zgodnie z art. 87 ust.1 pkt.3, najpóźniej

z dniem 31 grudnia 2010r. należy zlikwidować gospodarstwa pomocnicze powiatowych jednostek budżetowych. Analizując uregulowania prawne ustawy z dnia 27 sierpnia 2009r.

o finansach publicznych, ustawy z dnia 5 czerwca 1998r. o samorządzie powiatowym oraz ustawy z dnia 20 grudnia 1996r. o gospodarce komunalnej należy stwierdzić, że dalsze prowadzenie wyżej wskazanego gospodarstwa rolnego przez powiat nie będzie możliwe. Powyższe ograniczenie spowoduje ogromne problemy w zakresie dydaktyki

o charakterze rolniczym w Zespole Szkół w Bielicach . Obecnie zajęcia praktyczne bezpłatnie odbywają się w gospodarstwie rolnym prowadzonym w formie gospodarstwa pomocniczego.początku stycznia bieżącego roku został powołany zespół do opracowania koncepcji stworzenia nowego podmiotu gospodarczego po likwidowanym gospodarstwie pomocniczym przy Zespole Szkół w Bielicach.

Rozważano możliwość powstania w miejsce po zlikwidowanym gospodarstwie pomocniczym spółki prawa handlowego, jednakże brzmienie zapisu art. 6 pkt.2 Ustawy o samorządzie powiatowym taką możliwość wyklucza ("Powiat nie może prowadzić działalności gospodarczej wykraczającej poza zadania o charakterze użyteczności publicznej"). Powstały w takim trybie podmiot gospodarczy prowadziłby działalność wykraczającą poza sferę działalności powiatu. nie zyskała również koncepcja wydzierżawienia majątku gospodarstwa. Oddanie w dzierżawę musiałoby się odbyć w trybie przetargu nieograniczonego, a to by mogło oznaczać, że wyłoniony dzierżawca przejmie to dobrze prosperujące gospodarstwo i nie będzie ponosił nakładów na inwestycje, pozostawi ziemię wyjałowioną, budynki i sprzęt wyeksploatowany (przykład niektórych byłych PGR-ów). Zarząd Powiatu w Mogilnie odrzucił koncepcję sprzedaży majątku gospodarstwa pomocniczego w Bielicach wychodząc z założenia, że na jego obecny stan złożyła się praca kilku pokoleń nauczycieli i pracowników, a wykształcenie uzyskało kilkadziesiąt roczników uczniów. Szkoła ta i gospodarstwo przy niej to symbol ale i nowoczesna baza dla kształcenia przyszłych rolników.

Formalno-prawną możliwość prowadzenia gospodarstwa w nie zmienionym kształcie
i zakresie działalności, daje powiatowi utworzenie fundacji o celach oświatowych (zgodnie
z art. 4 ust. 1 pkt. 1i art. 12 pkt. 8 ppkt f ustawy z dnia 5 czerwca 1998r. samorządzie powiatowym. Szczegółowe cele tworzonej fundacji to:
1) promowanie i wspieranie szkolnictwa zawodowego w zakresie rolnictwa, mechanizacji, agroturystyki oraz ochrony środowiska,
2) podnoszenie poziomu wykształcenia dzieci i młodzieży,
3) wspieranie działań edukacyjnych w kierunku kształtowania tożsamości regionalnej,
4) wspieranie finansowe szkół prowadzonych przez Powiat Mogileński w ich działalności edukacyjnej,
5) zwiększenie szans edukacyjnych młodzieży wiejskiej,
6) wzrost aktywności edukacyjnej,
7) promowanie młodzieży szczególnie uzdolnionej,
8) rozwój międzynarodowej współpracy młodzieży w dziedzinie edukacji.

Wskazane cele fundacja realizować będzie między innymi poprzez umożliwienie odbywania praktycznej nauki zawodu uczniom Zespołu Szkół w Bielicach, w ramach prowadzonej przez siebie działalności rolniczej.
Ważnym argumentem dla przyjęcia powyższego rozwiązania prawnego jest również utrzymanie miejsc pracy dla dwunastu pracowników gospodarstwa rolnego.

W połowie lutego zarząd powiatu przedstawił radnym Rady Powiatu w Mogilnie roboczą koncepcję powstania fundacji, przekazał również materiały w tym projekt statutu po to, aby radni mogli się odpowiednio wcześnie z nimi zapoznać i zgłaszać uwagi, spostrzeżenia i wnioski. Zrobiono to po to, aby włączyć do działania wszystkich radnych a same działania były jawne, gdyż dotyczą majątku znacznej wartości. Wielkość gospodarstwa, sprzęt, budynki pozwalają na zdobywanie fachowej wiedzy na poziomie europejskim. powstania fundacji jest w tej chwili najbardziej optymalną koncepcją zachowania tego majątku, w nowych realiach prawnych w przyszłym roku, tak aby to gospodarstwo nadal istniało, dawało utrzymanie wspomnianym wyżej 12 pracownikom i ich rodzinom, mogło być miejscem praktycznej nauki zawodu dla następnych pokoleń. Wszystkie dokumenty utworzenia fundacji i przekazania majątku będą jawne. Zarząd nie zamierza niczego tu ukrywać. Zamiarem Zarządu Powiatu w Mogilnie, do którego również przychyla się znaczna grupa radnych rady powiatu, jest zachowanie kontroli nad majątkiem gospodarstwa w rękach samorządu powiatowego oraz jego dobre funkcjonowanie.

Na dzień dzisiejszy zarząd widzi realizację tego zamiaru w formie fundacji. Jednocześnie nie wyklucza realizacji wyżej wymienionego zadania w innej formie prawnej na którą pozwolą przepisy, jeśli do końca roku nastąpią w nich korzystne pod tym względem zmiany.

Tak więc reasumując, w działaniu zarządu nie ma zagrożeń co do utraty kontroli nad majątkiem byłego gospodarstwa pomocniczego w Bielicach, jeśli znajdzie się we władaniu fundacji. Wręcz przeciwnie działania zarządu są nakierowane na wypracowanie zawczasu koncepcji dalszego funkcjonowania gospodarstwa rolnego w Bielicach, czy to będzie fundacja czy coś innego pokaże czas a zadecyduje Rada Powiatu w Mogilnie.

Zarząd Powiatu w Mogilnie uważa, że społeczność po zapoznaniu się z pełnymi informacjami dotyczącymi utworzenia fundacji, właściwie oceni zarówno inicjatorów jak i krytyków tego rozwiązania.

Starosta Mogileński
Tomasz Barczak

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie