Zobacz wideo: Pracodawca będzie mógł sprawdzić trzeźwość pracownika.
Dokładnie 64 firmy powstały z dotacji uzyskanej z Powiatowego Urzędu Pracy w Tucholi. Na działalność usługową postawiło 47 bezrobotnych, na handlową - 8, a na produkcyjną - 9.
Działalność usługowa dotyczyła najczęściej usług remontowo-budowlanych - 15 osób, usług fryzjerskich i kosmetycznych - 5, reklamy, edukacji - 4, zakładania stolarki okiennej - 4, usług dekarskich - 3, usług elektrycznych - 2, usług fotograficznych - 2, fizjoterapii, masażu - 2, zagospodarowania terenów zieleni - 2.
Praca w handlu to przede wszystkim: sprzedaż kwiatów - 3 osoby. Ci, którzy postawili na produkcję, zajęli się wytwarzaniem elementów metalowych, zabawek, brykietu, wyrobów z gumy, drewna i produkcji wędlin.
Jakie mają perspektywy na rozwój
Średnia wysokość udzielonych środków na podjęcie działalności gospodarczej wyniosła - 22 tys. 768 zł. Najczęściej własną firmę odważyli się otworzyć ludzie mieszkający na wsi, mężczyźni do 30. roku życia. Byli jednak i długotrwale bezrobotni - 11 osób.
Czy firmy utrzymają się? Z danych z 2017 r. wynika, że z 72 firm nadal działa 47 z nich, 22 zamknęły działalność, a 3 osoby ponownie zarejestrowały się w Powiatowym Urzędzie Pracy. Podsumowując cztery ostatnie lata, wiadomo, że działa 79,9 proc. firm. Ale uwaga - to dane z 20 stycznia tego roku.
