Do Raciążka przyjechało wielu wystawców z regionu, a nawet z Warszawy. Stadion zrobił się kolorowy od pięknie przystrojonych stoisk i strojów występujących zespołów. Od południa do godz. 17.30, kiedy to spadł deszcz i trzeba było zwijać imprezę, do Raciążka ciągnęły całe rodziny. Nikt się nie nudził, bo organizatorzy zadbali też o atrakcje dla dzieci. Przede wszystkim zaś degustowano smakołyki przygotowane przez rozmaite organizacje społeczne i stowarzyszenia, a specjalna komisja pod kierownictwem Elżbiety Sobolewskiej z urzędumarszałkowskiego oceniała zgłoszone do konkursu potrawy, a także wystrój stoisk.
- Przedstawiono tu wiele prawdziwie tradycyjnych potraw kujawskich, wykonanych starannie według dawnych receptur. Wiele z nich jest już wpisanych na listę potraw tradycyjnych ministra rolnictwa, a po dzisiejszym przeglądzie widzę, że powinno ich być o wiele więcej - powiedziała nam przewodnicząca jury.
Furorę robiły powidła po nieszawsku, zaproponowane do konkursu przez Ligę Kobiet Polskich i "Kobiety z inicjatywą" z Nieszawy. Powidła otrzymały w konkursie pierwszą nagrodę. Drugie miejsce przyznano Klubowi Kobiet Kreatywnych w Raciążku za kaczkę faszerowaną, a trzecie - Zespołowi Szkół nr 1 CKP w Aleksandrowie Kujawskim za paschę. Wyróżniono zupę wigilijna owocową Koł Gospodyń Wiejskich w Kaniewie (gm. Bądkowo) i czarną polewką Spółdzielni Socjalnej "Spiżarnia Kujawska" w Rożnie-Parcelach (gm. Aleksandrów Kujawski.
Komisja oceniała też ekostoiska. Pierwsze miejsce przyznano aleksandrowskiemu Zespołowi Szkół nr 1, drugie Zespołowi Szkół nr 2, też w Aleksandrowie Kujawskim, a trzecie - Wandzie Zalewskiej z Kwiatkowa (gm. Bądkowo) za stoisko z jej haftami. Wyróżniono stoiska: Koła Gospodyń Wiejskich w Kaniewie i Klub Kobiet Aktywnych w Wołuszewie.
Nagrodę specjalną od sponsora - firmy "Ekoskład" ze Służewa otrzymały gospodynie targów - panie z Klubu Kobiet Kreatywnych w Raciążku. Sponsorem nagród w konkursach folklorystycznych był Zarząd Powiatu w Aleksandrowie Kujawskim.
Oceniano też występy artystyczne w dwóch kategoriach: taniec i śpiew. A oto wyniki:
Taniec ludowy: I miejsce - "Dzieci Kujaw" z Brześcia Kujawskiego, II miejsce - Zespół Pieśni i Tańca "Swojacy" z Baruchowa, a III miejsce - "Kujawy Nadwiślańskie" z Lubania.
Wyróżnienia:
- Zespół folklorystyczny przy Zespole Szkół Nr1 CKP w Aleksandrowie Kujawskim.
- Zespół "Słonko" z Niszczew.
Śpiew: I miejsce - Zespół "Melodia" z Kowala. II miejsce - Zespół "Czerwone Róże" z Bądkowa, a III miejsce - Zespół "Spod Strzechy" z Brześcia Kujawskiego.
Wyróżnienia:
- Dominika Sztuczka z Niszczew.
- Klub Seniora "Raj" z Raciążka.
Targi zorganizowała Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenię "Partnerstwo dla Ziemi Kujawskiej". Ich celem jest promocja tradycji kulinarnych i artystycznych Kujaw.
Sponsorem nagród w konkursach folklorystycznych był Zarząd Powiatu w Aleksandrowie Kujawskim.
Czytaj e-wydanie »