Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powódź w Toruniu. Wiadukt za mostem jest nieprzejezdny (nowe fakty, ważna informacja dla mieszkańców!)

PL/ AWE [za UM Toruń]
Tak zalany był wiadukt podczas pierwszej fali
Tak zalany był wiadukt podczas pierwszej fali fot. nadesłane
Z powodu zalania drogowcy zamknęli wiadukt w bezpośrednim sąsiedztwie Dworca Głównego PKP przy ulicach Podgórskiej-Kujawskiej.

www.pomorska.pl/torun

Więcej informacji z Torunia znajdziesz na stronie www.pomorska.pl/torun

Kup Gazetę Pomorską przez SMS - kliknij

Przejazdowi pod wiaduktem grozi zalanie. Poprzednio woda sięgała tam bardzo wysoko. Już teraz policja i drogowcy kierują objazdy i apelują do kierowców o stosowanie się do zakazu ruchu.

Stan alarmowy (650 cm) rzeki Wisły w Toruniu został przekroczony. We wtorek przed południem wynosił 684 cm. IMGW przewiduje, że w czwartek, 10 czerwca 2010 r., wysokość wody w Toruniu będzie na poziomie 835 cm.

Po raz drugi w ciągu ostatniego miesiąca prezydent Michał Zaleski zarządził powołanie zespołu zarządzania kryzysowego w związku z zagrożeniem powodziowym. Od wtorku, 8 czerwca 2010 r., w sztabie kryzysowym pełnione będą całodobowe dyżury.

- Możemy się spodziewać takich samych poziomów wody, jak podczas alarmu przeciwpowodziowego w maju - powiedział prezydent Zaleski. - Kulminacja nastąpi w nocy z czwartku na piątek.

Zabezpieczeniem osiedla Kaszczorek oraz ul. Popiełuszki przed powodzią, w tym budową tymczasowych wałów przeciwpowodziowych, zajmują się strażacy z Państwowej Straży Pożarnej.

W związku z powyższym worki przeciwpowodziowe dla mieszkańców osiedla Kaszczorek oraz ul. Popiełuszki będą wydawane przez funkcjonariusza Państwowej Straży Pożarnej, który na miejscu dowodzi akcją, po ocenie zagrożenia posesji.

Bieżących informacji o sytuacji powodziowej na terenie miasta Torunia udziela całodobowo dyżurny Toruńskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego pod numerem telefonu - 56 611 93 10.

Prezydent Torunia skieruje do wojewody pismo w sprawie konieczności wprowadzenia mechanizmów poprawiających przepływ informacji pomiędzy stopniem wodnym we Włocławku a toruńskimi służbami zarządzania kryzysowego. Chodzi tu przede wszystkim o bieżącą i przekazywaną z odpowiednim wyprzedzeniem informację na temat działań podejmowanych na stopniu wodnym, mających bezpośredni wpływ na stan wody Wisły w Toruniu.

Straż Miejska, podobnie jak w maju, powiadamia mieszkańców zagrożonych terenów o konieczności ewakuacji i przedsięwzięcia środków ostrożności. Mieszkańcy, nauczeni doświadczeniem majowej powodzi, wykazują większe zrozumienie dla komunikatów ostrzegawczych i współpracują ze strażą miejską.

MPO kontynuuje usuwanie wielkogabarytowych odpadów z działek na Przybyszewskiego i na Rudaku pozostałych po poprzedniej powodzi. Jednocześnie rozwożony jest piasek na tereny zagrożone zalaniem.

Straż pożarna podjęła już działania prewencyjne. Strażacy uszczelniają wał na ul. Turystycznej i podejmują prace na ul. Popiełuszki, gdzie budowany jest wał o długości 350-400 cm wzdłuż portu zimowego. Jednostki PSP kontrolują wały przeciwpowodziowe na terenie gminy. W stanie gotowości są jednostki Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej z całego regionu.

W spotkaniu sztabu kryzysowego uczestniczył przedstawiciel Kujawsko-Pomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych Wojciech Lutostański we Włocławku. Pracownicy tej instytucji mają wskazać newralgiczne punkty, w których należy układać worki z piaskiem, aby możliwie najskuteczniej zabezpieczyć mienie mieszkańców przed wodą.

Zgodnie z procedurą przeciwpowodziową Toruńskie Wodociągi zabezpieczyły przepompownię przy ul. Wiślanej. Pracownicy TW są w gotowości do wypompowywania wody przy wiadukcie przy ul. Armii Krajowej, aby utrzymać drożność ruchu. Ponadto udostępnione zostały stałe punkty poboru wody na działkach na Rudaku i na Przybyszewskiego. W razie potrzeby woda będzie dowożona beczkowozami.

Zespoły Pogotowia Energetycznego stale monitorują poziom wody i sukcesywnie odłączają zasilanie prądem w poszczególnych miejscach, w których woda się podnosi. Od 22 maja nie zostało włączone zasilanie na działkach na Rudaku i Przybyszewskiego.

Utrudnienia w ruchu: ulice Popiełuszki oraz Turystyczna (na odcinku od Przy Skarpie do Ligi Polskiej) są wyłączone z ruchu. Zamknięty jest również przejazd pod wiaduktem na ul. Kujawskiej.

Obecnie 41 osób wciąż przebywa w schronieniach dla powodzian. Osoby te mają zagwarantowane posiłki. Dużego wsparcia udziela wojsko, a także MONAR i Caritas.

Udostępnij

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska