- Mam wrażenie, że Polacy w ogóle już zapomnieli, że mamy epidemię. Do obostrzeń zawsze można wrócić i na pewno takie scenariusze również rozważamy - stwierdził szef resortu zdrowia. - Natomiast nie da się zrobić lockdownu powtórnie. Nie da się, bo wtedy poumierają ludzie na onkologii, na choroby sercowe, naczyniowe. Depresja ekonomiczna również powoduje śmierć - dodał Łukasz Szumowski na antenie RMF FM.
Minister zdrowia zaznacza, że rekord zachorowań wynika: - "z czegoś, co robimy w sposób bezprecedensowy w Europie, czyli wymazujemy gigantyczne zakłady pracy, jakimi są kopalnie. Jest to rodzaj badania przesiewowego - on nie wynika z kontaktów, nie wynika z informacji sanepidu."
- Pamiętajmy, że jeszcze są 2 kolejne ogniska. Jedno jest w szpitalu w województwie łódzkim. To jest model epidemii ogniskowej i taką będziemy mieli. My nie kończymy epidemii, żeby była jasność. Nadal mamy epidemię i nadal będziemy mieli zachorowania, zresztą w różnych krajach obserwujemy wzrosty co jakiś czas - dodał szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski.
Dr Paweł Grzesiowski potwierdza: - Jesteśmy na początku walki z pandemią. Teraz świadomie uruchamiamy dla koronawirusa bardzo sprzyjające okoliczności.
Jak powinna wyglądać druga runda walki z epidemią? - Druga runda powinna wyglądać tak, jak cała walka bokserska, czyli powinna być bardzo dobrze zaplanowana od strony taktycznej. I nie można zapominać o gardzie, czyli o tym, że może nas spotkać niezapowiedziany cios, a garda, to inaczej przygotowanie zaplecza medycznego na pojawienie się ogniska epidemiologicznego. Zresztą, widać, że w tej chwili to właśnie się dzieje: mamy okresowo niby sytuację dobrą, ale w niektórych regionach Polski rośnie liczba zachorowań z powodu ognisk epidemicznych. To są właśnie takie niespodziewane ciosy, na które musimy być przygotowani - dodał dr Grzesiowski.
Do kiedy pandemia koronawirusa? Nowa prognoza rozwoju pandemii ExMetrix
Eksperci ExMetrix opublikowali najnowszą prognozę rozwoju pandemii COVID-19 w Polsce. Tym razem również z rozbiciem na poszczególne województwa.

Zdrowie
Co wynika z wykresu przebiegu pandemii w Polsce? - Do wyborów prezydenckich liczba zakażeń przekroczy 30 tys. Epidemia koronawirusa w Polsce będzie się tlić przez wiele miesięcy. Nawet po ograniczeniu śląskiego ogniska epidemii możemy mieć 100-150 zakażeń dziennie. Aż do jesieni, kiedy pojawi się druga fala zachorowań - przewidują analitycy firmy ExMetrix.
Główny analityk ExMetrix, firmy monitorującej dane o epidemii w Polsce, twierdzi w rozmowie z wp.pl, że w województwie śląskim powinny zostać zastosowane odrębne obostrzenia i środki bezpieczeństwa inne niż w pozostałych regionach Polski.