Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstał Kujawsko-Pałucki Klaster Energii. Gminy szukają oszczędności

Dariusz Nawrocki
Dariusz Nawrocki
Gminy Barcin i Pakość oraz stowarzyszenie Prosument podpisały umowę o utworzeniu Kujawsko-Pałuckiego Klastra Energii.
Gminy Barcin i Pakość oraz stowarzyszenie Prosument podpisały umowę o utworzeniu Kujawsko-Pałuckiego Klastra Energii. Dariusz Nawrocki
Gminy Barcin i Pakość oraz stowarzyszenie Prosument podpisały umowę o utworzeniu Kujawsko-Pałuckiego Klastra Energii.

Klastry energii odnawialnej to nowy twór, który został wprowadzony do polskiego porządku prawnego kilka lat temu. Zadaniem tej instytucji jest łączenie ze sobą wytwórców i konsumentów energii na terenie sąsiadujących gmin.

Powstanie Kujawsko-Pałucki Klaster Energii? Pakość zrobiła pierwszy krok

- Energia będzie produkowana lokalnie. Jest to jedna z najważniejszych zalet i cech klastra. Chodzi o to, żeby tworzyć energię, najczęściej ze źródeł odnawialnych, lokalnie. Jesteśmy w stanie oszacować, ile energii potrzebujemy lokalnie na potrzeby gminy, przedsiębiorców i mieszkańców, wytworzyć ją i z niej korzystać - tłumaczy Michał Siembab, przewodniczący Rady Miejskiej w Pakości, jeden z inicjatorów utworzenia Kujawsko-Pałuckiego Klastra Energii.

Energia na terenie gmin Barcin i Pakość ma być wytwarzana za pośrednictwem źródeł odnawialnych (fotowoltaika, biogaz, energia wiatrowa). - Idealnie byłoby, gdybyśmy mieli własną infrastrukturę, która pozwalałaby wytworzoną energię dostarczać bezpośrednio do konsumentów. Ten proces się rozwija. On nie jest jeszcze w formie, z której moglibyśmy być wszyscy zadowoleni. Istnieją jednak możliwości bilansowania handlowego i technicznego tej energii tworzonej lokalnie i wykorzystywanej przez konsumentów na terenie gminy. Wykorzystywać będziemy własną infrastrukturę oraz już funkcjonującą - przekonuje Michał Siembab.

- W bardzo łatwy sposób można zbilansować potrzeby jednej gminy. Wystarczy jedna jednomegawatowa farma fotowoltaiczna. To pokazuje, że przy niewiele większym nakładzie sił i środków możemy zbilansować wszystkie potrzeby: i przedsiębiorstw, i mieszkańców - dodaje przewodniczący.

Co na to burmistrzowie Pakości i Barcina?

- Przede wszystkim dostrzegamy tu dużą szansę na oszczędności i efektywne wykorzystanie energii elektrycznej - mówi wiceburmistrz Pakości Szymon Łepski. - Jest to dość innowacyjne rozwiązanie, a gmina innowacyjna łatwiej przyciąga potencjalnych inwestorów - dodaje.

Będziemy produkowali prąd dla siebie, przez to będzie on dla nas tańszy

- Interesujemy się przedsięwzięciami, które otwierają nam nowe szanse dla samorządu - podkreśla Michał Pęziak, burmistrz Barcina. - W fermy fotowoltaiczne zainwestować bowiem będą mogli nie tylko prywatni przedsiębiorcy. Samorząd też może tego typu inwestycje czynić. Mamy nadzieję, że klaster ułatwi nam pozyskanie środków zewnętrznych na instalacje fotowoltaiczna na przykład na dachach naszych obiektów użyteczności publicznej. Będziemy produkowali prąd dla siebie, przez to będzie on dla nas tańszy - tłumaczy. Liczy na to, że dzięki zmianom w prawie w przyszłości gminy będą mogły wytworzoną przez siebie energię wykorzystywać również do oświetlania ulic i placów w mieście.

Kujawsko-Pałucki Klaster Energii cały czas jest otwarty na kolejne gminy. Może przyjąć jeszcze trzy chętne gminy.

We wspólnych ćwiczeniach wzięły udział jednostki OSP przy Inowrocławskich Kopalniach Soli "Solino" oraz OSP Pakość.Ćwiczenia dotyczyły tzw. pożarów wewnętrznych, czyli sytuacji, gdy ogień pojawił się w domu lub hali produkcyjnej. W takich pomieszczeniach zwykle jest wielkie zadymienie, uniemożliwiające widoczność oraz utrudniające poruszanie się ratowników.Aby unaocznić problem, sztucznie zadymiono jedną z hal produkcyjnych, gdzie przeprowadzono symulację akcji. Później uczono się także wykorzystania prądu wody, gdyż do gaszenia ognia w pomieszczeniach nie trzeba wielkiej ilości wody. Znacznie ważniejsze jest umiejętne wykorzystanie jej prądu.- Jestem pełna podziwu dla wszystkich strażaków biorących udział w ćwiczeniach oraz jestem pod wielkim wrażeniem ich zaangażowania i profesjonalizmu. Obserwując przygotowania do ćwiczeń i profesjonalny sprzęt w fachowych rękach mogę zapewnić, że "śpię spokojnie, bo oni czuwają nad naszym bezpieczeństwem" - mówi pakoska radna Katarzyna Tomczak- Jestem zwolennikiem dobrego przygotowania i wyznaję zasadę, że im więcej potu na ćwiczeniach, tym mniej krwi w boju - mówi Tomasz Kujawa, który podkreśla, że wypowiada się nie tylko jako strażak, ale także ojciec, mąż i przedsiębiorca. - Nasi strażacy są dobrze przygotowani i podołają każdemu wyzwaniu - dodaje.W szkoleniu wzięło udział łącznie 24 strażaków. Było to pierwsze takie spotkanie rycerzy św. Floriana z Pakości i Solino. Kolejne jest planowane na przyszłoroczną wiosnę.

Wspólne ćwiczenia strażaków-ochotników z Inowrocławia i Pako...

Trwa modernizacja budynku po byłym przedszkolu w Pakości. Powstanie tu dom dziennego pobytu dla seniorów.Dzieci uczęszczają już do nowego przedszkola, a zwolniony przez nie budynek już wkrótce służyć będzie najstarszym mieszkańcom gminy Pakość. - W naszym mieście powstanie ośrodek, który ma zapewnić całodzienne wsparcie dla osób w wieku 60+ oraz umożliwić im rozwój usług opiekuńczych i specjalistycznych poza miejscem zamieszkania - informują urzędnicy z Pakości. W budynku powstaną pomieszczenia do terapii zajęciowej, pełniącej jednocześnie funkcję jadalni, pomieszczenie klubowe z telewizją i miejscem do gier, wypoczynku, stanowiskiem komputerowym i biblioteczką, pomieszczenie do odpoczynku z miejscami leżącymi, w którym będzie prowadzona również muzykoterapia, pomieszczenie w którym prowadzona będzie rehabilitacja indywidualna i grupowa, pomieszczenie do terapii indywidualnej (psycholog, lekarz, pracownik socjalny), pokój pielęgniarki, kuchnia, szatnia, pomieszczenie biurowe, pomieszczenia gospodarcze, toalety i łazienka. Wszystkie pomieszczenia będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Gmina Pakość, dzięki Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Pakości, otrzymała dofinansowanie z rządowego programu „Senior Plus” w wysokości 288 tys. zł. Całkowity koszt adaptacji pomieszczeń, remontu oraz wyposażenia wynosi 360 tys. zł. Jak informuje Ośrodek Pomocy Społecznej, zajęcia będą odbywały się w dni robocze od poniedziałku do piątku w godz. od 7.30 do 15.30. Będą to między innymi: terapia zajęciowa, rehabilitacja, muzykoterapia, zajęcia artystyczne, kulturalne, wycieczki, spotkania okazjonalne. - Zajęcia będą prowadzone przez specjalistów w określonych dziedzinach, a seniorzy będą pozostawać pod opieką doświadczonej opiekunki oraz instruktora. Otrzymają również wyżywienie w postaci śniadania, obiadu i podwieczorku - podkreślają urzędnicy.

Było przedszkole, a będzie dom dziennego pobytu dla seniorów [zdjęcia]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska