Powstał w dwóch wersjach - dla słabowidzących jest albumem z fotografiami, dla niewidomych to dwutomowa księga, w której znajdują się tyflografiki oraz opis zabytków brajlem.
"Między Toruniem a Bydgoszczą. Opowieść o piastowskich i krzyżackich, niemieckich i polskich zabytkach" powstała, by Ci, którzy nie widzą, mogli mimo poznać bogactwo regionu.
- Osoby niewidome lub słabowidzące są często bardzo zamknięte - mówi Ewelina Czerwińska, szefowa tyflopunktu fundacji "Szansa dla niewidomych". - Takich publikacji jak nasza powinno być o wiele więcej. Mam nadzieję, że na tej jednej nie poprzestaniemy.
Przewodnik stworzył Marek Kalbarczyk, a pieniądze na jego powstanie częściowo pochodzą z dotacji urzędu marszałkowskiego, a częściowo ze środków fundacji.
Pierwsza wersja, czyli ta dla osób niedowidzących , jest dość cienkim albumem, który został wydrukowany w 125 egzemplarzach. Druga - dla niewidomych to dwutomowa wielka księga, która zawiera najważniejsze informacje o ciekawych miejscach w Kujawsko-Pomorskiem wraz z dziesięcioma rycinami wykonanymi w technice tyflo-grafii, czyli wypukłej grafiki.
- Są to między innymi kolegiata w Kruszwicy, Opera Nova w Bydgoszczy, bydgoska Filharmonia Pomorska, pomnik Mikołaja Kopernika w Toruniu, Muzeum Archeologiczne w Bis-kupinie oraz zamek w Golubiu-Dobrzyniu - wymienia Czerwińska, i dodaje. - W tej wersji wydrukowaliśmy 100 egzemplarzy. Będziemy się jednak starali o pieniądze na dodruk, bo przewodniki cieszą się bardzo dużą popularnością.
Trafiły już m.in. do regionalnego oddziału Polskiego Związku Niewidomych oraz ośrodka Braille'a w Bydgoszczy. Pojawią się także w punktach informacji turystycznej.
Czytaj e-wydanie »