Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Praca dla młodocianych [zasady]. Skończyłeś 16 lat? Mogą cię zatrudnić

Małgorzata Wąsacz
Aby młody człowiek mógł podjąć zatrudnienie, musi ukończyć co najmniej gimnazjum i przed-stawić świadectwo lekarskie stwierdzające, że praca danego rodzaju nie zagraża jego zdrowiu
Aby młody człowiek mógł podjąć zatrudnienie, musi ukończyć co najmniej gimnazjum i przed-stawić świadectwo lekarskie stwierdzające, że praca danego rodzaju nie zagraża jego zdrowiu fot. 123rf
Młodociani pracownicy mogą liczyć na szczególne traktowanie przez pracodawców. Mogą być zatrudniani tylko do określonych prac i należą im się pewne przywileje, np. dłuższy urlop wypoczynkowy.

Do wakacji zostało już coraz mniej czasu. Wielu uczniów będzie chciało wykorzystać dwa miesiące laby i sobie trochę dorobić. Zgodnie z prawem, jest to możliwe, jeśli już ukończyli 16 lat, a nie mają jeszcze 18 lat. Wówczas są tzw. pracownikami młodocianymi. Aby młody człowiek mógł podjąć zatrudnienie, musi mieć ukończone co najmniej gimnazjum. Ponadto musi przedstawić świadectwo lekarskie stwierdzające, że praca danego rodzaju nie zagraża jego zdrowiu.

Uwaga! Od 1 września 2018 roku młodocianym będzie osoba, która ukończyła 15 lat, ale nie przekroczyła 18 lat.

Przeczytaj też: Praca dla młodocianych. Nauczysz się fachu i zarobisz [zasady]

Nie wolno im nosić ciężarów

Najczęściej młodociani są zatrudniani do tzw. prac lekkich, czyli takich, które nie powodują zagrożenia dla życia, zdrowia i rozwoju psychofizycznego młodocianego. Nie mogą też im utrudniać wykonywania obowiązku szkolnego, ani nie mogą figurować w wykazie prac wzbronionych młodocianym. Takie prace mogą mieć charakter całoroczny.

Zatem jakie prace mogą wykonywać młodociani?

Np. zbierać owoce (ale bez dźwigania ciężkich skrzyń), przenosić dokumentację i sprzęt biurowy (również bez noszenia ciężarów), wykonywać pomocnicze prace biurowe, np. jako goniec czy też prace porządkowe wokół budynku itp.

Co ważne, wykaz prac lekkich określa pracodawca po uzyskaniu zgody właściwego lekarza. Wykaz ten musi zatwierdzić właściwy inspektor pracy. Szef z młodocianym podpisuje umowę o pracę.

Czytaj również: Praca dla studenta 2017 rok. Pracodawcy się opłaca [ZASADY, STAWKI]

Nie mogą pracować w nocy

Pracownik młodociany musi mieć odpowiednie warunki do pracy. Ich zapewnienie to obowiązek szefa.

Zgodnie z prawem, wzbronione jest zatrudnianie młodocianych w pomieszczeniach, w których temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza, a wilgotność względna powietrza jest większa niż 65 proc., a także w warunkach bezpośredniego oddziaływania otwartego źródła promieniowania, np. przy piecach hutniczych, wypalaniu metali, szkła.

Uwaga! Od tej zasady jest jeden wyjątek. Można zatrudniać młodocianych w tych warunkach, ale tylko w zakresie potrzebnym do nauki zawodu, do trzech godzin na dobę.

Młodocianego nie wolno również zatrudniać w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej, która dla niego przypada od godz. 22 do 6. Natomiast w przypadku młodocianych, którzy nie ukończyli gimnazjum lub nie ukończyli 16. roku życia, pora nocna przypada pomiędzy godzinami 20 a 6.

Należy się więcej urlopu

Pracownikowi młodocianemu należy się urlop wypoczynkowy. Z upływem 6 miesięcy od rozpoczęcia pierwszej pracy młodociany zyskuje prawo do urlopu w wymiarze 12 dni roboczych, a z upływem roku pracy - do urlopu w wymiarze 26 dni roboczych.
Prawo do urlopu po rocznym okresie zatrudnienia nabywane jest niezależnie od prawa do urlopu przysługującego po pół roku pracy. Obydwa wymiary podlegają sumowaniu i z upływem pierwszego roku nauki zawodu młodociany ma prawo łącznie do 38 dni roboczych urlopu wypoczynkowego. Pierwszy urlop młodocianego jest urlopem nabywanym z dołu po przepracowaniu wymaganego okresu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska