- Mieszkańcy gminy Gostycyn spodziewać się mogą w czerwcu ciekawej publikacji.
- Oddałem do druku książkę o życiu księdza kanonika Józefa Bruskiego, byłego proboszcza parafii w Pruszczu. Do napisania zainspirowali mnie uczniowie kanonika - ks. Jan Urbanek i prof. Wiesław Theiss. Kiedy zbierałem materiały do artykułu, w domu rodzinnym kanonika w Piechowicach w gminie Dziemiany trafiłem na rękopisy, które udostępniła mi rodzina. Dzięki jej życzliwości mogła powstać książka. Ciekawostką będzie z pewnością kazanie odtworzone z taśmy magnetofonowej i nagrane za zgodą księdza w 1974 roku. Książka składa się z dwóch części - życie i działalność księdza Bruskiego i aneks jego tekstów.
- Pracuje pan też nad historią Gostycyna. Kiedy trafi do księgarń?
- Pierwsza część "Dziejów Gostycyna i okolicy" to losy parafii od XIV wieku do 1998 roku. Planujemy promocję na czwartego września, zwłaszcza, że będzie tam osobny tekst o szczególnie czczonej w tym dniu świętej Rozalii, otaczanej tu kultem. Będą też osobne części poświęcone Arcybractwu Różańcowemu w Pruszczu, pierwszej w powiecie tucholskim wiejskiej wspólnocie ewangelickiej w Bagienicy oraz nekropoliach i zabytkach całej gminy.
- Czytelnicy czekają na legendy.
- Do książki dołączony będzie ich zestaw. Warto wspomnieć, że dzieje Gostycyna będą bogato ilustrowane zdjęciami Marka Chełminiaka i starymi fotografiami ze zbiorów mieszkańców.
Prawda i legenda
Tekst i fot. Barbara Zybajło

z Markiem Sassem, historykiem powiatu tucholskiego