Zobacz wideo: Tir załadowany po sufit wyjechał z Bydgoszczy do Lwowa
Gdzie uchodźcy są zakwaterowani?
W miejscach zbiorowego zakwaterowania miasto dysponuje niespełna 300 miejscami - m.in. w kempingach, hostelach, czy mieszkaniach. Na dziś ok. 250 zostało wykorzystanych. Natomiast w Centrum Targowym Park jest 200 miejsc, z czego ok. 60 wykorzystanych na dziś. Oprócz tego w dyspozycji wojewody jest hotel "Kopernik", gdzie czeka 130 miejsc, a wykorzystanych zostało na dziś ok. 30. Łącznie wykorzystane zostały 333 miejsca zakwaterowania.
Polecamy
Na dworcu Toruń Główny działa punkt informacyjny, który do tej pory obsłużył 1800 osób. Dziennie przyjmowanych jest około 80-90 uchodźców.
Ponad tysiąc osób z PESEL-em!
Od 16 marca trwa akcja nadawania numerów PESEL osobom, które po 24 lutego przyjechały z Ukrainy. Na dziś wydano 1009 takich numerów. W Toruniu działają trzy punkty stacjonarne oraz jedno urządzenie mobilne. Do wczoraj było ono w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży, a od dziś w Campingu Tramp, gdzie w tej chwili przebywa ok. 60 osób. Wkrótce mają zostać dostarczone jeszcze dwa takie urządzenia. Punkt mobilny obsługuje dziennie 20-25 osób, a stacjonarne 30-35.
Jeśli chodzi o świadczenia, to Toruńskie Centrum Świadczeń Rodzinie przyjmuje wnioski na jednorazową pomoc w wysokości 300 zł/os. Do tej pory przyjęto 431 wniosków. Natomiast Toruńskie Centrum Usług Społecznych przyjmuje wnioski na wparcie rodzin, u których mieszkają Ukraińcy. Wsparcie wynosi 40 zł/os na dobę.
Wkrótce trzeci transport do Łucka!
Od 25 lutego prowadzone są zbiórki darów dla potrzebujących Ukraińców zarówno tu jak i tam. Lokalizacje miejsc, do których można przynosić dary są takie jak dotychczas. Segregowane są w CT Park i na bieżąco przekazywane uchodźcom. Część z nich jedzie również do partnerskiego Łucka. Dwa transporty już pojechały, zaś trzeci pojedzie w przyszłym tygodniu. Można też przekazać wsparcie finansowe na specjalnie dedykowane konto.
Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:
Trochę kultury
Od 24 marca na Rynku Staromiejskim stanie kostka w barwach Ukrainy ze słowami wsparcia. Ponadto Dwór Artusa (Dom Muz przy Okólnej) oraz Młyn Wiedzy prowadzą zajęcia dla dzieci i młodzieży. W najbliższych dniach odbędą się również charytatywne koncerty w Dworze Artusa i CKK Jordanki, z których cegiełki pójdą na pomoc Ukrainie. Ponadto Młyn Wiedzy, Muzeum Okręgowe i inne instytucje kulturalne oferują darmowe zwiedzanie dla Ukraińców.
W szkołach coraz więcej Ukraińców
Obecnie w toruńskich publicznych placówkach oświatowych uczy się kilkaset młodych Ukraińców:
- 107 osób uczęszcza do liceów (75 w oddziałach przygotowawczych)
- 418 uczy się w podstawówkach (ok. 70 w oddziałach przygotowawczych)
- 1 osoba jest w technikum
- 83 dzieci chodzi do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych
W oddziałach przygotowawczych zajęcia prowadzone będą w języku ukraińskim z nauką języka polskiego.