Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prof. Sigurd Hofmann w Toruniu: skąd się wziął Copernicium?

(AWE)
był gościem toruńskiego uniwersytetu
był gościem toruńskiego uniwersytetu fot. Daniel Szmalenberg
Jak się robi Kopernika? Wyjaśniał to podczas wykładu prof. Sigurd Hofmann, który przyjechał na zaproszenie toruńskich fizyków. Niemiecki profesor jest współodkrywcą pierwiastka nr 112 - Copernicium.

Profesor Sigurd Hofmann podczas wykładu im. Aleksandra Jabłońskiego wyjaśniał, jak powstał nowy pierwiastek i dlaczego istnieje.

Pierwiastek nr 112 po raz pierwszy powstał w 1996 roku w laboratorium w Darmstadt. - Od początku mieliśmy dobre przeczucia, wierzyliśmy, że reakcja, którą udało nam się zaobserwować, jest prawdziwa. Ale musieliśmy mieć pewność, więc skopiowaliśmy nasze dane, zbadaliśmy je wnikliwie. W końcu rezultat nie pozostawiał wątpliwości - udało nam się. To była wielka radość - mówi profesor Sigurd Hofmann.

Znany naukowiec tłumaczył również, skąd wzięła się nazwa pierwiastka nr 112: - Szukając nazwy od początku chcieliśmy cofnąć się do historii - wspomina. - Nie chcieliśmy już używać nazwisk współczesnych naukowców - jak Lisy Meitner czy Nielsa Bohra. Nie chcieliśmy ponownie wykorzystywać nazw miast - jak Darmstadu, miasta w którym pracujemy. Sięgnęliśmy do XV wieku i od razu trafiliśmy na Kopernika, który miał wielki wpływ na ówczesną naukę i filozofię.

Teraz zespół prof. Hofmanna pracuje nad zsyntetyzowaniem kolejnego superciężkiego pierwiastka o numerze 120.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska