Program Profilaktyka 40 plus to program bezpłatnych badań profilaktycznych dla osób po czterdziestym roku życia. Jest realizowany od 1 lipca 2021 roku. Został przedłużony do końca czerwca 2024 roku. Jest mylne przekonanie, że program obejmuje tylko czterdziestolatków. To nieprawda. Mogą się do niego zgłosić wszyscy, którzy w roku przeprowadzenia badania ukończą lub ukończyli 40 lat (liczy się rok urodzenia), a więc także sześćdziesięcio- czy siedemdziesięciolatkowie.
- Do tej pory z programu Profilaktyka 40 plus w województwie kujawsko-pomorskim skorzystało blisko 100 tys. osób - informuje Barbara Nawrocka, rzecznik Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Bydgoszczy.
Jak się zgłosić do programu Profilaktyka 40 plus?
W ramach 40 PLUS nie jest wymagane skierowanie od lekarza. Badania diagnostyczne, które program obejmuje, można zrealizować na podstawie e-skierowania wystawionego przez system. A dzielą się one na trzy grupy: na badania dla kobiet, dla mężczyzn i na pakiet wspólny.
Pakiet badań diagnostycznych dla kobiet obejmuje: morfologię krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi, stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy, stężenie glukozy we krwi, próby wątrobowe: AlAT, AspAT, GGTP, poziom kreatyniny we krwi, badanie ogólne moczu, poziom kwasu moczowego we krwi, krew utajoną w kale - metodą immunochemiczną (iFOBT).
Pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn składa się z: morfologii krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi, stężenia cholesterolu całkowitego albo kontrolnego profilu lipidowego, stężenia glukozy we krwi, prób wątrobowych: AlAT, AspAT, GGTP, poziomu kreatyniny we krwi, badania ogólnego moczu, poziomu kwasu moczowego we krwi, krwi utajonej w kale - metodą immunochemiczną (iFOBT), PSA - antygenu swoistego dla stercza całkowitego.
Z kolei pakiet badań diagnostycznych wspólny to: pomiar ciśnienia tętniczego, pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie i obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).
To, jaki ich zakres badań będzie dla nas dostępny zależy od odpowiedzi, jakich udzielimy w ankiecie. W regionie możemy zgłosić się do ponad 100 placówek realizujących 40 plus.
Jak dostać e-skierowanie na badania
Aby uzyskać e-skierowanie na badania, należy wypełnić ankietę. Ankieta jest w dwóch wersjach: dla osób w wieku 40-64 lata i 65 plus.
Ankietę możemy wypełnić:
- na Internetowym Koncie Pacjenta (w zakładce "Profilaktyka" > "Ankiety"),
- w aplikacji mojeIKP (w zakładce "Profilaktyka"),
- telefonicznie pod numerem +48 800 100 101 (w godz. 8-18),
- w przychodni POZ, która uczestniczy w programie.
E-skierowanie odbierzemy: w aplikacji mojeIKP, e-mailem lub SMS-em (w zależności od tego, jaki sposób wskażemy na Internetowym Koncie Pacjenta). Znajdziemy je również na Internetowym Koncie Pacjenta w "Skierowaniach". Po wypełnieniu ankiety otrzymamy również wskazówki, jak należy się przygotować do badań.
Czy można z badań skorzystać po raz drugi?
Z badań można skorzystać po raz drugi, jeśli minęło co najmniej 12 miesięcy od pierwszych badań w ramach programu.
- Drugie skierowanie jest wystawiane automatycznie w ciągu tygodnia po upływie roku od zrobionych badań. Będzie to skierowanie na taki sam pakiet badań jak przy pierwszym skierowaniu. Nie trzeba ponownie wypełniać ankiety. E-skierowanie na badania profilaktyczne znajdziemy i na Internetowym Koncie Pacjenta, i w aplikacji mojeIKP - wyjaśnia Barbara Nawrocka.
Można się zapisać na powtórne wykonanie badań bezpośrednio w tej samej przychodni, co poprzednio. Można też to zrobić w innej przychodni i zapisać się przez infolinię +48 800 100 101 (w godz. od 8-18) lub Internetowe Konto Pacjenta.
Może się zdarzyć, że mimo upływu 53 tygodni od poprzedniego badania, nadal nie mamy skierowania na drugie badanie. Prawdopodobna przyczyna to brak odnotowania przez przychodnię informacji w systemie, że badanie zostało wykonane, a e-skierowanie zrealizowane. Jeśli więc nadal nie mamy e-skierowania na drugie badanie, zadzwońmy do przychodni.