https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Projektowana trasa na Górzyskowie ominie dawny żydowski cmentarz

mc
Postępowanie w Komisji Regulacyjnej Gmin Wyznaniowych Żydowskich nie pozwoliło miastu włączyć obszaru, na którym jest osiedle mieszkaniowe przy ulicy Ikara, do przygotowywanego nowego planu zagospodarowania. Ostatecznej opinii gminy wyznaniowej jednak wciąż nie ma.
Postępowanie w Komisji Regulacyjnej Gmin Wyznaniowych Żydowskich nie pozwoliło miastu włączyć obszaru, na którym jest osiedle mieszkaniowe przy ulicy Ikara, do przygotowywanego nowego planu zagospodarowania. Ostatecznej opinii gminy wyznaniowej jednak wciąż nie ma. Fot. sxc.hu
Gmina Wyznaniowa Żydowska nie zgadza się na nowe zagospodarowanie terenu w rejonie ulicy Ikara. W pobliżu osiedla mieszkaniowego w tym miejscu istniał niegdyś cmentarz żydowski - kirkut.

pomorska.pl/bydgoszcz

Więcej informacji z Bydgoszczy znajdziesz na stronie www.pomorska.pl/bydgoszcz

Planiści z Miejskiej Pracowni Urbanistycznej rozpoczynają pracę nad nowym miejscowym planem zagospodarowania dla osiedla Górzyskowo.

- Planowane zmiany dotyczą terenu ograniczonego ulicami Piękną, Szubińską, Żwirki i Wigury oraz Kossaka - mówi Barbara Liszkiewicz-Czyżewska, zastępca dyrektora bydgoskiej MPU.

Osiedle wyłączone z planu

Prace nad opracowaniem planu dla tej części miasta trwały już od 2003 roku. Zostały przerwane, ponieważ do ratusza wpłynął wniosek o ich wstrzymanie od Komisji Regulacyjnej Gmin Wyznaniowych Żydowskich.

- Pismo otrzymaliśmy po tym, gdy zgodnie z konstytucją wystąpiliśmy do zarządu gminy wyznaniowej z pytaniem, czy nie ma przeciwwskazań do zagospodarowania gruntu, na którym mieścił się niegdyś żydowski cmentarz - wyjaśnia Barbara Czyżewska.

Ten teren jest uświęcony

Sprawa wydawała się czystą formalnością, ponieważ w miejscu dawnego kirkutu w rejonie ulicy Ikara dziś wznoszą się bloki mieszkalne.

- Okazało się jednak, że sporny teren trzeba wyłączyć z przygotowywanego planu miejscowego. Ziemia, w której zostali pochowani przodkowie, jest dla wyznawców judaizmu w pewien sposób uświęcona.

Tymczasem uzyskanie pozytywnej opinii od Gminy Wyznaniowej Żydowskiej było o tyle istotne, że w pobliżu osiedla przy ul. Ikara miała przebiegać nowa trasa przelotowa łącząca ulicę Inowrocławską z Szubińską.

Ratusz czeka na opinię

Gmina wyznaniowa nie wyraziła jednak jeszcze ostatecznej decyzji co do przyszłości spornego gruntu. Nie wiadomo też, czy miejsce pochówku wyznawców judaizmu zostanie w jakiś sposób upamiętnione:

- Sprawa będzie ponownie dyskutowana przez członków naszej rady - zaznacza Małgorzata Matuszewska z Komisji Regulacyjnej GWŻ.

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

T
Tubylec
Trasa przelotowa w tym miejscu to jakiś absurd!
Nie tylko zakłóci spokój zmarłych ale przede wszystkim będzie niezwykle uciążliwa dla żywych.
Przecież tam jest skupisko już istniejących bloków, a na dodatek przy Potockiego niedno powstały i już się budują nowe - będzie kilkaset nowych mieszkań. Czy ktoś o tym myśli?
A
Andrzej Adamski
Słusznie.Należy uszanować miejsce pochówku przodków,miejsce uświęcone ,dla wyznawców religii żydowskiej.
Tak jak koniecznością jest uszanowania miejsca świętego,konsekrowanego,na starym,bydgoskim rynku,gdzie " uwił swoje gniazdo DUCH TEGO MIASTA".
Rekonstrukcja zachodniej pierzei Starego Rynku,miejsca pochówku zakonników,miejsca męczeństwa bydgoszczan z okresu okupacji niemieckiej,oczekuje już 70.lat.

ŁĄCZY NAS BYDGOSZCZ

Andrzej Adamski
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska