MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prokuratura we Włocławku skierowała akt oskarżenia w głośnej sprawie zrzutu wody na Wiśle i masakry ptaków

Joanna Chrzanowska
Joanna Chrzanowska
fot. Wojciech Alabrudziński/zdjęcie poglądowe
Akt oskarżenia dotyczy trzech mężczyzn z kadry kierowniczej Zarządu Zlewni we Włocławku. Chodzi o zrzut wody na Wiśle i masakrę ptaków w okresie lęgowym w maju 2018 roku.

Chodzi o zdarzenia z maja 2018 roku. Oskarżonymi są Daniel Cz., ówczesny dyrektor Zarządu Zlewni we Włocławku Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie, ponadto Tomasz P., jego zastępca i Grzegorz W., kierownik 1 Obiektu Hydrotechnicznego - Stopień Wodny Włocławek w Zarządzie Zlewni we Włocławku Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Wszyscy oskarżeni są o czyn z artykułu art. 181. § 1 - Powodowanie zniszczeń w przyrodzie

"Kto powoduje zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5".

Oskarżonym zarzuca się, że przez procedury, które podjęli doprowadzili do zniszczenia lęgów i gniazd sieweczki rzecznej, rybitwy rzecznej, rybitwy białoczelnej, mewy siwej i śmieszki w wyniku zalania ich wodą.

Prokuratura Okręgowa we Włocławku uznała, że Daniel Cz., Tomasz P. i Grzegorz W. pozwolili na zrzut wody na Wiśle, choć istniało zagrożenie negatywnego wpływu na obszar Natura 2000.

"Po wpłynięciu z Centromost Stocznia Rzeczna w Płocku Sp. z o.o. wniosku o alimentację rzeki Wisły poniżej stopnia wodnego w dniu 26 maja 2018 roku Stopnia Wodnego we Włocławku w rozmiarach 1200 m3/s przez okres około 12 godzin w celu zapewnienia przepływu zbiornikowca w asyście pchaczy, mimo, że ten proces alimentacji mógł znacząco negatywnie oddziaływać na cele ochrony obszaru Natura 2000 „Doliny Dolnej Wisły” z uwagi na okres lęgowy ptaków objętych ochroną na tym obszarze, nie wstrzymał tego procesu alimentacji" - czytamy w komunikacie Prokuratury Okręgowej we Włocławku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska