Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Promocja albumu o Wacławie Bębnowskim

Renata Kudeł
fot. sxc
Rozmowa z Krystyną Kotulą o najnowszym wydawnictwie Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku zaprasza 4 kwietnia 2009 r. o godz. 16.00 do gmachu głównego przy ul. Słowackiego 1a na promocję albumu "Wacław Bębnowski 1865-1945. Katalog dzieł ze zbiorów Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku".

Publikacja prezentuje postać jednego z najwybitniejszych twórców polskiej secesji. Album zawiera ilustrowaną biografię w formie kalendarium oraz katalog dzieł artysty przechowywanych w zbiorach Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej. Kolekcja włocławskiego muzeum jest największą w kraju i poza rzeźbami, obrazami i rysunkami autorstwa Wacława Bębnowskiego obejmuje także dokumenty i pamiątki rodzinne po artyście.

Autorka koncepcji albumu i tekstów - Krystyna Kotula, opracowanie graficzne - Krzysztof Cieślak. Przygotowanie albumu do druku zostało sfinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Druk albumu został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu PBG S.A.

Rozmowa z Krystyną Kotulą z Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.

- Jest pani autorką koncepcji albumu poświęconego życiu i twórczości Wacława Bębnowskiego. Co włocławianie powinni o nim wiedzieć?

- To jeden z najwybitniejszych twórców polskiej secesji. W wielu źródłach pisze się o nim jako o artyście znakomitym, ale mało znanym. Chcemy to zmienić i temu między innymi ma służyć album, zawierający biografię w formie kalendarium oraz ilustrowany katalog dzieł artysty, przechowywanych w zbiorach Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej.

- Włocławskie muzeum może się poszczycić największą kolekcją prac tego rzeźbiarza i ceramika. Od jak dawna ją budowano?

- Zbiory gromadzone są od 1975 roku. Kupowaliśmy je głównie bezpośrednio od rodziny Wacława Bębnowskiego, są więc - można tak rzec - z pierwszej ręki. Dziś kolekcja liczy 139 rzeźb i ceramiki użytkowej. Oprócz tego mamy dokumenty i pamiątki rodzinne po artyście.

- Album uświetnił stulecie Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej. Dlaczego wybór padł na tego właśnie artystę?

- Tak jak już mówiłam, głównie dlatego, żeby Wacław Bębnowski, którego stałą wystawę prezentujemy w gmachu przy ulicy Zamczej od dwudziestu lat, zaczął być artystą znanym. Jego związek z naszym regionem, głównie ze Służewem i z Aleksandrowem Kujawskim, jest na tyle niezaprzeczalny. Warto o tym pamiętać i promować jego bardzo różnorodną twórczość.

- Wacław Bębnowski rzeźbił, ale w przeciwieństwie na przykład do odlewów w brązie, jego prace są znacznie bardziej kruche...

- Jako rzeźbiarz bliższy był ceramice, niż metalom. Większość jego prac ceramicznych wykonana jest w terakocie, patynowanej według własnej techniki w odcieniach zieleni i ugrów. Mimo swoistej kruchości materiału potrafił w nich zawrzeć prawdziwe piękno.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska