Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Przebudują most na ul. Wysokiej we Włocławku. Najpierw powstanie dokumentacja. Zdjęcia

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
Most nad Zgłowiączką w ul. Wysokiej we Włocławku zostanie przebudowany. Miasto wybrało wykonawcę dokumentacji dla tego zadania. Zobaczcie zdjęcia z 2022 roku, gdy doszło do zawalenia się się ul. Wysokiej tuż przy wjeździe na most.
Most nad Zgłowiączką w ul. Wysokiej we Włocławku zostanie przebudowany. Miasto wybrało wykonawcę dokumentacji dla tego zadania. Zobaczcie zdjęcia z 2022 roku, gdy doszło do zawalenia się się ul. Wysokiej tuż przy wjeździe na most. PC/nadesłane AB/Krzysztof Kukucki Facebook
Most nad Zgłowiączką przy ul. Wysokiej we Włocławku ma zostać przebudowany. Wykonana ma zostać m.in. nowa ściana południowego przyczółka mostu, naprawa betonowych elementów i zamontowane nowe barierki. Najpierw powstanie jednak projekt przebudowy. Miasto wybrało już firmę, która przygotuje dokumentację projektowo-kosztorysową. Na sporządzenie dokumentacji ma kilka miesięcy.

Spis treści

Takie prace planowane są na moście nad Zgłowiączką na ul. Wysokiej we Włocławku

Miasto chce przebudować most nad Zgłowiączką przy ul. Wysokiej we Włocławku. Roboty budowlane objąć mają wykonanie nowej ściany południowego przyczółku mostu, naprawę betonowych elementów mostu oraz wymianę balustrad na nowe. Planowane jest również zwężenie jezdni, wraz z „odchudzeniem” nawierzchni na moście.

Ta firma przygotuje dokumentację projektowo-kosztorysową dla zadania

Zanim jednak rozpoczną się prace, powstanie dokumentacja projektowo-kosztorysowa przebudowy mostu nad Zgłowiączką w ciągu ulicy Wysokiej. Wykonawcę dokumentacji wybrano pod koniec stycznia 2024 roku.

- Wybrany wykonawca: PEJOT Jakub Piotrowski będzie miał 7 miesięcy na sporządzenie niezbędnych opracowań – informuje Urząd Miasta Włocławek.

Przygotowaniem dokumentacji projektowo-kosztorysowej zainteresowanych było sześć firm, które swoje usługi wyceniły w przedziale od 68 do 134 tysięcy złotych (cena netto, do której trzeba jeszcze doliczyć 23 procent podatku) . Miasto, jako najkorzystniejszą, wybrało firmę, która zaproponowała najniższą kwotę. Dokumentację chciały przygotować także:

  • Spółka AXIAL – 121 tys. 955 zł
  • Spółka SOCHA – 134 tys. zł
  • Mesilo Engineering – 119 tys. zł
  • Kuryłowicz Project – 94 tys. zł
  • Biuro Kostrukcyjno-doradcze Damian Wiluś – 105 tys. 500 zł.

Most był naprawiany w 2022 roku. Droga zawaliła się na skutek awarii wodociągowej

Przypomnijmy, że w 2022 roku most w ulicy Wysokiej był przebudowywany, ponieważ na początku maja doszło do uszkodzenia jezdni tuż przy wjeździe na most na skutek awarii wodociągowej. Wodociągi naprawiły wtedy północną część mostu. Teraz miasto planuje zająć się częścią północną.

Przeprowadzona w 2022 roku ekspertyza wykazała, że konstrukcja mostu nie została w żaden sposób naruszona. Naruszona została natomiast droga na odcinku 200 metrów, co oznaczało że ulica wymagała całkowitej odbudowy - łącznie z podbudową i nasypem przy samym moście. Prace trwały kilka miesięcy, ruch na ulicy przywrócono w październiku 2022.

Przypomnijmy też, że naprawa zniszczonej w 2022 roku ul. Wysokiej, nie obciążyła budżetu miasta.

- Mamy do czynienia z awarią wodociągową, więc wszystkie skutki wynikające z awarii wodociągowej muszą być pokryte przez włocławskie MPWiK, które jest ubezpieczone od odpowiedzialności cywilnej w takich wypadkach. To już jest kwestia dalszych rozliczeń. Natomiast działania, które zmierzają do usunięcia skutków awarii, w żaden sposób nie obciążą budżetu miasta - przekazał nam wtedy Krzysztof Kukucki, który pełnił funkcję zastępcy prezydenta Włocławka.

Trwa głosowanie...

Czy Włocławek potrzebuje trzeciego mostu przez Wisłę?

NM Włocławek

Już wcześniej miasto planowało remont mostu na ul. Wysokiej we Włocławku

Warto też dodać, że jeszcze kwietniu 2022 roku włocławski ratusz ogłosił przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej dotyczącej przebudowy mostu na ul. Wysokiej, który krótko później – na początku maja - zawalił się. Przetarg został wtedy unieważniony.

- Przetarg ogłosiliśmy trochę prewencyjnie. Mamy ekspertyzę z końca 2021 roku, która mówi jasno, że stan techniczny mostu jest dobry, natomiast pewne zabiegi związane m. in. z zabezpieczeniem konstrukcji przed korozją były potrzebne. Dlatego stwierdziliśmy, że można prewencyjnie wykonać przebudowę, tym bardziej, że planowaliśmy też zmianę profilu samej jezdni – wyjaśniał nam wtedy Krzysztof Kukucki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska