* Sto pierwszy rok służby rolnictwu rozpoczął Bank Ludowy w Gniewkowie, działający jako Spółdzielnia Oszczędnościowo-Pożyczkowa, skupiająca 857 członków. Także Banki Ludowe w Golubiu, Brodnicy, Trzemesznie i Strzelnie szczycą się stuletnim stażem w pracy dla wsi.
* Na sesji wyjazdowej Sądu Wojewódzkiego w Inowrocławiu zapadł wyrok w procesie czterech sprawców pijackiej bójki na nasypie przy drodze do Gnojna 10 sierpnia ub. r. W wyniku tej bójki śmierć poniósł Wiesław Scelina. Główny oskarżony, 22-letni Cz. T. skazany został na 15 lat więzienia, a pozostali uczestnicy - na 7 miesięcy do 4 lat pozbawienia wolności.
* W minionym roku w Inowrocławiu czynnych było około 400 punktów usługowych - 60 państwowych, 117 spółdzielczych i 223 prywatne. W br. powstanie 40 dalszych placówek tego typu.
* Ośrodek Szkoleniowy PZMot w Inowrocławiu postanowił wyremontować w czynie społecznym stary autobus i wykorzystać go jako ruchomą salę wykładową. Będzie on wykorzystywany do szkolenia kierowców w odległych wsiach, gdzie nie ma dogodnych warunków do prowadzenia zajęć z osobami pragnącymi podnosić swoje kwalifikacje i zdobywać prawa jazdy wyższej kategorii.
* Przed kilku laty sensację wywołała dokonana w Zakładzie Badania Ssaków PAN w Białowieży krzyżówka krowy z żubrem. Spodziewano się uzyskać silniejsze i bardziej po żubrach umięśnione potomstwo. Uważano jednak, że mieszańce będą bezpłodne. Tymczasem niedawno jedna z krowo-żubrzych jałówek urodziła dorodnego byczka, a druga - cieliczkę. U obu narodzonych cieląt przeważają jednak cechy bydła domowego.
* W br. planuje się budowę pięciu wodociągów wiejskich - w Rojewie, Szadłowicach, Złotnikach Kujawskich, Krężołach i Tarkowie.
* Pierwsza dekada marca upłynęła pod znakiem gwałtownego ataku zimy z mrozami i wielkimi opadami śniegu. Szeroko sparaliżowane zostały połączenia kolejowe i drogowe. Z desperacją walczono o utrzymanie na najważniejszych trasach "jednotorowych", stale zawiewanych, przejazdów dla samochodów z żywnością. W Inowrocławiu do usuwania śniegu z jezdni i chodników zmobilizowano załogi zakładów pracy.
* Międzynarodowy Dzień Kobiet upłynął pod znakiem "Kwiatka dla Ewy". Inowrocławska kwiaciarnia PGR sprzedała 600 doniczek hiacyntów, tulipanów, prymulek i 400 kwiatów ciętych, a kwiaciarnie MHD - 1.200 doniczek i 1.300 ciętych goździków, lewkonii, fiołków i żonkili. Sporo kwiatów sprzedano w Ogrodnictwie Miejskim i kwiaciarniach prywatnych.
* Od tygodni atakuje grypa. W lutym w województwie zażyto pół miliona tabletek przeciwgrypowych. Do pierwszych dni marca zanotowano ponad 3 tys. chorych, z tego połowę w Bydgoszczy. Inowrocław, do początków miesiąca, potrafił się ustrzec się przed większą falą zachorowań.
* Z inicjatywy czytelnika Gazety, ob. Wierzelewskiego z Gniewkowa, zainicjowano kucie prasowego łańcucha ofiar na budowę obelisku ku czci ofiar hitlerowskiego terroru w miejscowych lasach. Akcję koordynuje 13-osobowy społeczny komitet tej budowy, z Kazimierzem Jasiewiczem na czele.
* W Głębokiem (pow. inowrocławski), podczas domowego prania, dwuletni chłopiec, na chwilę pozostawiony bez opieki, wpadł do wanny z mydlinami i utopił się.
* Soda z Janikowskich Zakładów Sodowych, którą pierwotnie eksportowano głównie do ZSRR, trafia obecnie do 20. krajów całego świata.
Czytaj e-wydanie »