Wymienione firmy są fundatorami Funduszu Wsparcia Inowrocławskich Inicjatyw Społecznych. Młodzi mieszkańcy miasta i gminy Inowrocław, wyłonieni w konkursie funduszu, stali się kandydatami na pilotów szybowcowych i skoczków spadochronowych realizując kolejne etapy szkolenia. Po zdaniu egzaminów wstępnych dotyczących wiedzy z zakresu: lotnictwa, historii Inowrocławia i działalności przemysłu sodowego w mieście, kandydaci rozpoczęli lotnicze szkolenie teoretyczne.
Wiedzę z tematyki lotniczej, w tym: meteorologii, nawigacji, mechaniki i aerodynamiki lotniczej, bezpieczeństwa wykonywania lotów, kandydaci przyswajali podczas wykładów oraz platform e-learningowych certyfikowanych przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Po zakończeniu każdej sesji zdawali egzaminy z wiedzy teoretycznej dotyczącej każdego przedmiotu.
Teraz nadszedł czas na kolejny etap - praktyczne szkolenie lotnicze. Na lotnisku w Inowrocławiu swoje pierwsze skoki spadochronowe wykonali uczniowie spadochronowi, zaś pierwsze loty zapoznawcze wykonali kandydaci na pilotów szybowcowych wraz z instruktorem szybowcowym w drugiej kabinie szybowca szkolno-treningowego Puchacz. Starty wykonane za wyciągarką szybowcową pozwoliły na zapoznanie się z zasadami pilotażu i dostarczyły adeptom niezapomnianych wrażeń. Teraz uczniowie będą wykonywać po około 50 takich startów, ucząc się lotu po kręgu w którego zakres wchodzą: start, loty po prostej, zakręty, podejście do lądowania i lądowanie.
Dzięki Funduszowi Inowrocławskich Inicjatyw Społecznych, aeroklub umożliwił młodzieży dofinansowanie kosztownego szkolenia lotniczego. Według zarządu AK dzięki wsparciu zainteresowanie szkoleniem lotniczym w regionie wzrosło o 100 procentach.
