Przekupka na Rynku Nowomiejskim w Toruniu
Na Rynku Nowomiejskim stanęła wczoraj kolejna aranżacja plastyczna. Tym razem jest to figura przekupki. Postać, z hardym i zadziornym wyrazem twarzy, "przysiadła" na jednej z ławeczek przy zborze ewangelickim, pod pachą trzyma gęś, ma też koszyk, z którego wysypują się jajka, a u stóp - wagę.
Ale jaja! Kto pozował do tej rzeźby?!
Obiekt nawiązuje do funkcji targowej historycznie i współcześnie przypisanej Rynkowi Nowomiejskiemu. Nic dziwnego, że odsłonięcie rzeźby zaplanowano na dzień inauguracji Jarmarku Katarzyńskiego.
Z przymrużeniem oka
- To taki rzeźbiarski żart - mówi Maciej Jagodziński-Jagenmeer, który wraz z żoną Anetą zaprojektował rzeźbę. - Myślę, że efekt jest sympatyczny. Przekupka zachęca do kontaktu. Zaprasza, by się do niej przysiąść. Jej zaletą jest też solidne wykonanie - rzemiosło na najwyższym, hanzeatyckim poziomie. Nawiązujemy do tradycji starych mistrzów. Mam nadzieję, że to widać. Na pewno pojawią się też głosy krytyki, ale staram się tym nie przejmować.
Pierwsze wrażenie torunian jest jednak pozytywne. Od rana przekupka przyciągała uwagę handlowców, którzy prowadzą na Rynku Nowomiejskim stragany z warzywami. - Należę do zwolenników małej architektury, która pojawia się na toruńskiej starówce - mówi Monika Michalska. - Przekupka też bardzo mi się podoba. Sprawia miłe wrażenie, myślę, że będzie sporą atrakcją. Mój syn na pewno będzie nią zachwycony! Inne dzieciaki też.
To nie koniec pomysłów
Już jutro do przekupki dołączy kolejna instalacja - toruńska piernikarka. Stanie ona na rogu Małych Garbar i ul. Królowej Jadwigi podczas święta ulicy Szerokiej. Oficjalne odsłonięcie rzeźby zaplanowano na godz. 14.
Obie aranżacje mają coś wspólnego - powstały w ramach projektu europejskiego "Toruń - Hanza nad Wisłą", koordynowanego przez Biuro Toruńskiego Centrum Miasta. Cały projekt wart jest prawie 24 mln zł (ponad 12,5 mln zł to unijne dofinansowanie) i zakłada szereg inwestycji, które nie tylko mają podnieść turystyczną atrakcyjność naszego miasta, ale także przypomnieć o jego dawnych tradycjach handlowych. Do zadań wpisanych w projekt należą m.in. modernizacja Ratusza Staromiejskiego i Domu Eskenów, a także zagospodarowanie ul. Szerokiej jako przestrzeni publicznej.
Czytaj e-wydanie »