MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przerwy w dostawie prądu w Kujawsko-Pomorskiem. Enea Operator usuwa awarie

Katarzyna Paczewska
Katarzyna Paczewska
Zdjęcie ilustracyjne. Część nieplanowanych przerw w dostawie energii na obszarze naszego działania spowodowały wtorkowe i środowe intensywne, wielogodzinne opady deszczu połączone z silnymi porywami wiatru.  W wyniku tych zjawisk atmosferycznych przewracające się drzewa oraz łamiące gałęzie upadając na linie energetyczne, zerwały przewody a nawet w skrajnych przypadkach połamały słupy
Zdjęcie ilustracyjne. Część nieplanowanych przerw w dostawie energii na obszarze naszego działania spowodowały wtorkowe i środowe intensywne, wielogodzinne opady deszczu połączone z silnymi porywami wiatru. W wyniku tych zjawisk atmosferycznych przewracające się drzewa oraz łamiące gałęzie upadając na linie energetyczne, zerwały przewody a nawet w skrajnych przypadkach połamały słupy Fot. Lukasz Kaczanowski / archiwum Polska Press
W środę rano mieszkaniec Tryszczyna poprosił nas o interwencję. Pracuje zdalnie w domu. W ostatnich godzinach miał bardzo kłopotliwe przerwy w dostawach prądu. Co jest ich przyczyną?

- Od wtorku stale powtarzają się przerwy w dostawie prądu kilkuminutowe/kilkunastominutowe - poskarżył się nam w środę rano mieszkaniec Tryszczyna. - Już z 10 razy od wczoraj. Wcześniej firma tłumaczyła nam te przerwy tym, że to ptaki siadają na liniach energetycznych. Nie wierzę w to jednak, bowiem od wczoraj bardzo wiało i moim zdaniem stan tych linii jest okropny.

Wideo - Wichura w Podlaskiem. Zniszczyła oborę we wsi Borkowo

Źródło: X-news/TVN24

Mężczyzna nie może dzisiaj dodzwonić się pod numer 991. - Tak nie można żyć. Jak mamy ogrzewać teraz domy, skoro namawia się nas na ekologiczne ogrzewanie, a nowoczesny piec gazowy bez prądu nam nie zadziała? - pyta mieszkaniec Tryszczyna. - Jak mam też pracować od rana zdalnie? Gdy co chwila mam przerwę w prądzie. Komputer na razie naładowany wcześniej, dom ogrzany, ale przy takich przerwach nie działa internet... A mam taką pracę, że bez dostępu do sieci nie mogę pracować.

Przeczytaj również...

Przerwy w dostawie prądu przeszkadzają i im

Takie sygnały o przerwach w dostawach prądu mieliśmy i z innych miejscowości wcześniej.

- Mam droższy, lepszy sprzęt i urządzenia, dodatkowo pompę ciepła. Bez prądu nic nie będzie działało - mówił nam mieszkaniec Wtelna. - Dodatkowo, czy takie przerwy są bezpieczne dla sprzętu elektrycznego i elektronicznego?

A mieszkaniec Osielska, który pracuje zdalnie, skarżył się nam, że przerwy w dostawie prądu uniemożliwiają np. telekonferencje służbowe, połączenia internetowe z klientami, przerywają wysyłkę dużych plików i ogólnie denerwują.

W regionie "narozrabiał" wiatr, awarie spowodowały też firmy pracujące przy budowie S5

Zapytaliśmy m.in. o powody tych przerw w dostawie prądu firmę Enea Operator.

- Na obszarze Tryszczyna i Wtelna miały miejsce awarie, w większości spowodowane przez prace firm zewnętrznych przy budowie drogi S-5. Część z nich ma charakter przemijający, bez wpływu na możliwość mechanicznego uszkodzenia urządzeń odbiorczych naszych klientów - tłumaczy Waldemar Olter, kierownik wydziału organizacyjnego, regionalny rzecznik prasowy Oddziału Dystrybucji Bydgoszcz firmy Enea Operator.

- W przypadku Osielska wyłączenia były spowodowane zadziałaniem automatyki zabezpieczającej sieć spowodowanej awarią izolatorów na linii średniego napięcia. To uszkodzenie zostało niezwłocznie usunięte - wyjaśnia.

Zachodnia część Kujawsko-Pomorskiego. Wiatr przewracał drzewa i gałęzie, zrywał linie, a nawet łamał słupy

- Dodatkowo część nieplanowanych przerw w dostawie energii na obszarze naszego działania spowodowały wczorajsze i dzisiejsze intensywne, wielogodzinne opady deszczu połączone z silnymi porywami wiatru. W wyniku tych zjawisk atmosferycznych przewracające się drzewa oraz łamiące gałęzie upadając na linie energetyczne, zerwały przewody a nawet w skrajnych przypadkach połamały słupy - wyjaśnia Waldemar Olter.

- Chwilami porywy wiatru były tak silne, że na linie energetyczne spadały wysokie drzewa rosnące w lesie dopiero w drugim lub trzecim rzędzie od naszej linii - podaje rzecznik Oddziału Dystrybucji Bydgoszcz firmy.

- Służby Enei Operator uczyniły wszystko, by awarie będące skutkiem ekstremalnych zjawisk atmosferycznych, które dotknęły nasz obszar działania, były usuwane w jak najkrótszym czasie - dodaje.

- Enea Operator w sposób planowy dokonuje wycinek drzew i gałęzi, jednakże jak wcześniej wspomniałem przy takich zjawiskach pogodowych, na nasze linie, dosłownie rzucane są przez wiatr, drzewa rosnące dalej od sieci. W przypadku awarii rozległych największym wyzwaniem dla energetyków jest fakt, że występują jednocześnie na znacznym obszarze, a usuwać je można tylko zgodnie z energetyczną "sztuką", czyli od linii wysokiego napięcia poprzez średnie napięcie, a na końcu niskie, czyli te, które bezpośrednio zasilają już nasze domy. To czasami wymaga czasu, jednakże nasze służby są dobrze przygotowane do takich sytuacji i w zdecydowanej większości przypadków na bieżąco przywracają zasilanie - podaje Waldemar Olter.

**

- Wszelkie awarie planujemy usunąć do dzisiejszego wieczora - planuje Enea Operator.

**

Aktualną mapę z planowanymi wyłączeniami prądu i awariami znajdą Państwo na tej stronie - https://www.wylaczenia-eneaoperator.pl/index.php?page=awarie&page_nr=6. A jak sytuacja wygląda na wschodzie województwa? Przeczytajcie poniżej...

Około godziny 13-stej rozmawialiśmy ponownie z mieszkańcem Tryszczyna. Sygnalizował on, że nie było już później o naszej pierwszej rozmowie przerw w dostawie prądu.

Na wschodzie Kujawsko-Pomorskiego energetycy też usuwają awarie

Enea Operator obejmuje swoim zasięgiem zachodnią część naszego województwa. Wschodnią część regionu zarządzą Energa Operator. I ta firma ma awarie. Wyłączenia awaryjne występują obecnie m.in. na terenie:

  • Gmina Lubicz, Gmina Łubianka, Gmina Łysomice, Gmina Obrowo, Miasto i Gmina Chełmża, Miasto i Gmina Toruń (awaria planowana do usunięcia do godz. 14.30) - a dokładniej Bierzgłowo ulice Browarna, Folwarczna, Gruntowa, Jasna, ks. Zygfryda Ziętarskiego, Odległa, Świętego Antoniego, Topolowa, Turystyczna, Wiatraczna, Biskupice ulice Brzozowa, Kasztanowa, Podgórna, Chełmża ulice Bydgoska, Piastowska, Spokojna, Stanisława Zagrodzkiego, Wincentego Witosa, Dębiny ulice Jaśminowa, Kwiatowa, Pałacowa, Kończewice , Łubianka ulice Aleja Jana Pawła II, Bydgoska, Chełmińska, Polna, Samorządowa, Spokojna, Toruńska, Wiejska, Wrzosowa, Zaułek, Nawra , Przeczno ulice Jana Długosza, Sienkiewicza, św. Rozalii, Unisławska, Toruń ulica Siedlecka, Warszewice ulice Barwna, Cz. Miłosza, ks. Infułata Groszkowskiego, ks. S. Frelichowskiego, Pogodna, Przy Skarpie, Rycerska, Spółdzielcza, W. Witosa, Zawiszy Czarnego, Zdrojowa, Wymysłowo ulice 11 Listopada, Jakuba Żurka, Jana III Sobieskiego, Księdza Andrzeja Bonieckiego, Podgórna, Równa, Stawowa, Świętego Wojciecha, Wąwozowa.
  • Gmina Obrowo - a dokładniej Zębrowo (do godz. 16),
  • Gmina Czernikowo, Gmina Zbójno - a dokładniej Kiełpiny, Makowiska, Rembiesznica, Rozstrzały (do godz. 16.15),
  • Gmina Osięciny - Szalonki (do godz. 16).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska