https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przez Krzywe Kolano do Grzecznej Panny. To najdziwniejsze nazwy wsi

ewelina.sikorsk...
Wieś Grzeczna Panna znajduje się w sąsiedztwie Szubina (powiat nakielski)
Wieś Grzeczna Panna znajduje się w sąsiedztwie Szubina (powiat nakielski) Agnieszka Domka-Rybka
W tym Rzymie na próżno szukać Bazyliki św. Jana. - Ba, u nas nawet już sklepu nie ma – żartuje Cecylia Gątarska, która przez osiemnaście lat była sołtyską Rzymu koło Żnina. - Dobrze mi się tu mieszka, jest spokojnie, wszyscy się znają. Cały nasz Rzym to raptem trzy bloki popegeerowskie i kilka domów. Mieszka tutaj 150 osób. Co by się przydało w Rzymie? Marzę o sklepie. Prowadziłam go przez 25 lat, z zakupami nie było problemu. Dzisiaj trzeba jechać rowerem do Rogowa. A to pięć kilometrów.

Na mapie Kujawsko-Pomorskiego znajdziemy też Wenecję. Wprawdzie ta wieś koło Żnina nie słynie z urokliwych kanałów i zabytkowych budynków, ale może się pochwalić Muzeum Kolejki Wąskotorowej. 

 

Furorę wśród internautów robi Krzywe Kolano  w powiecie mogileńskim. Skąd ta nietypowa nazwa? Zdania są podzielone. Jedni mówią, że to pamiątka po rzece o takim kształcie. Inni, że od zakręcającej granicy rosyjsko-niemieckiej, która kiedyś tutaj przebiegała.

 

Powiat nakielski może się pochwalić Grzeczną Panną. Lokalna artysta Jan Makowiecki wyjaśnił w rymach pochodzenie tej nietypowej nazwy. Władysław Jagiełło wracając ze zwycięskiej bitwy pod Grunwaldem miał wziąć udział w polowaniu. Według legendy w pobliskim lesie mieszkał drwal z wyjątkowo urodziwą córką. Panienka poczęstowała króla wodą, po czym ponoć grzecznie wskazała mu drogę do miasteczka.

 

Pytać o drogę nie musisz, jeśli chcesz odwiedzić maleńką  Ciućmaniję. Zdradzimy, że ta wieś leży bowiem w powiecie wąbrzeskim (gmina Książki). Nie tak łatwo wymawia się nazwę wsi na trasie Żnin-Bydgoszcz. Chodzi o Brzyskokrzystewko.

 

Kolejna perełka Kujaw i Pomorza? W 1802 roku pomiędzy Grudziądzem a Chełmnem leżała miejscowość Nieder Ausmaas. Dzisiaj to Dolne Wymiary. Uwaga, tuż obok znajdziecie też Górne Wymiary.  

 

Mają ruiny dworu z XIX-wieku, jezioro, las. I nazwę, która rozsławia ich na całą Polskę. Zaglądamy do Leni Wielkich w gminie Dobrzyń nad Wisłą. - Ale u nas sami pracowici ludzie – podkreśla ze śmiechem Krzysztof Ziółkowski. - Bardzo często widać, jak goście fotografują się pod naszym drogowskazem. Mnie to w niczym nie przeszkadza, nazwa jest przecież sympatyczna i nikomu nie urąga. Kiedy kierowcy rozmawiają przez CB  radio słychać „widziałeś, przez co przejeżdżałeś? Nie? To zwolnij. Lenie Wielkie!”.

 

W Kujawsko-Pomorskim można znaleźć cały zwierzyniec czyli wsie – Świnki (radziejowski), Jeleń (powiat sępoleński), Kobylarnia (bydgoski), Konojady i Żmijewo (brodnicki), Wiewiórki (wąbrzeski) czy Robakowo (chełmiński).

 

Wśród najbardziej nietypowych nazw w Polsce są:

 

Warmińsko-Mazurskie: Pupki, Zgon, Stare Juchy, Zgniłocha, Pogubie Tylnie

Wielkopolskie: Biały Kał, Szczury, Plugawice, Dziadowa Kłoda, Młynek Nieświński

Podkarpackie: Królik Polski, Wielkie Oczy, Zimna Woda, Krowia Góra

Mazowieckie: Chamsk, Całowanie, Mordy, Korea, Ryczywół, Gnaty-Wieśniany, Jednorożec

Podlaskie: Nałogi, Niemyje Stare, Kłopoty Stanisławy, Twarogi Ruskie

Łódzkie: Wola Cytrusowa i Bujny Książę

Opolskie: Sucha Psina, Zimna Wódka i Ameryka

Śląskie: Niezdara, Nędza, Wilcze Gardło

Dolnośląskie: Biały Kał, Wińsko, Stary Łom

Świętokrzyskie: Krowia Góra i Donosy

Małopolskie: Ruda Kameralna, Wieprz i Zagacie

Lubuskie: Nietoperek, Szyba, Kłopot, Podła Góra

Zachodniopomorskie: Jęczydół, Psie Głowy

Lubelskie: Kukuryki, Paskudy, Łysołaje, Pisklaki

Pomorskie: Zdrada, Ropuchy, Kaczki, Piekło

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska