Charakterystyka gospodarstw nad Wisłą? Główny Urząd Statystyczny opublikował właśnie raport dotyczący ubiegłego roku.
Na czele gospodarstw coraz częściej stoją osoby z fachowym wykształceniem: zawodowym, średnim i wyższym. W ciągu trzech lat ich liczba wzrosła o 27,4%. Trzeba jednak podkreślić, że rolników z wyższym branżowym wykształceniem nadal jest niewielu (2,8%). Studia rolnicze ukończyła jedna czwarta kierujących największymi gospodarstwami (100 ha i więcej). Około 3 proc. gospodarzy ukończyło jedynie kurs rolniczy.
Polecamy także:**Unijne rolnictwo się starzeje. Za to, w Polsce, młodych rolników coraz więcej**
Jak dowiadujemy się z danych GUS, zmniejszyła się liczba gospodarstw, ale na zbliżonym poziomie pozostała jej średnia powierzchnia. Mowa o 11,5 ha. Gospodarstw, które nie przekraczają 5 ha odnotowano w zeszłym roku około 54%. Około 14% stanowiły te, o powierzchni 15 ha i więcej.
Najwięcej drobnych gospodarstw jest na południowym-wschodzie. Największe prowadzone są na północy Polski.
Spadła liczba użytkowników i współmałżonków pracujących w gospodarstwach. Ubytki rekompensują pracownicy. GUS podkreśla: Wzrosły nakłady pracy wniesione przez pracowników zatrudnionych na stałe o 115% i pracowników kontraktowych o ponad 165%
Strefa AGRO także na Facebooku. Dołącz do nas!
1,4% gospodarstw postawiła na ekologiczne metody produkcji roślinnej i zwierzęcej. Na ekologię nastawiły się przede wszystkim duże gospodarstwa - średnia wielkość to 40 ha.
Sprawdź też:**Rolnik-emeryt miał na miesiąc średnio 1,2 tysiąca złotych**