Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pulsoksymetry od Ministerstwa Zdrowia pokazują błędne wartości? MZ zaprzecza

(o)
Darmowe pulsoksymetry przekłamują wyniki? To nie musi być wina urządzenia, ale tego, że nie umiemy z niego prawidłowo korzystać.
Darmowe pulsoksymetry przekłamują wyniki? To nie musi być wina urządzenia, ale tego, że nie umiemy z niego prawidłowo korzystać. istock.com
Ratownicy medyczni twierdzą, że darmowe pulsoksymetry od Ministerstwa Zdrowia, które otrzymują chorzy na COVID-19, mogą pokazywać błędne wartości. - Nie wpływają do nas takie zgłoszenia – odpowiada MZ. Z kolei inni ratownicy przypominają, w jaki sposób korzystać z pulsoksymetrów prawidłowo.

84-letnia babcia ratownika medycznego z woj. świętokrzyskiego zachorowała na COVID-19. Kobieta najpierw miała wymioty i biegunkę, ale lekarza POZ uznał, że to zwykła jelitówka, jednak gdy objawy zaczęły się nasilać, wykonano test na obecność koronawirusa, którego wynik był pozytywny. W przychodni seniorka usłyszała, że ma się obserwować, a jeśli zacznie się czuć gorzej lub objawy ją zaniepokoją, ma zadzwonić na pogotowie – relacjonuje w Onecie wnuk kobiety.

Mężczyzna zaopiekował się swoją babcią, ale przy okazji zwrócił uwagę na działanie pulsoksymetru otrzymanego z Ministerstwa Zdrowia w ramach programu Domowa Opieka Medyczna. Ratownik porównywał wyniki dawane przez darmowy pulsoksymetr z profesjonalnym urządzeniem, którego używa w swojej pracy.

Różnica w pokazywanych wartościach była od 5 do 10 pkt. proc – mówi mężczyzna w Onecie. - To jest bardzo dużo. Ja na swoim pulsoksymetrze miałem saturację na poziomie 98-99 proc., a na urządzeniu babci było 92 proc. Przypomnę, że wynik 94 proc. jest już wskazaniem do myślenia nad tlenoterapią.

Ratownik mówi, że z takimi sytuacjami stykał się już wcześniej w swojej pracy.

Z kolei inny ratownik mówi w Onecie, że saturacja nie jest wcale takim wiarygodnym parametrem – najbardziej wiarygodna jest gazometria, która wymaga pobrania krwi i przeprowadzenia odpowiedniego badania.

Pulsoksymetry, zwłaszcza te rozsyłane do Polaków, potrafią przekłamywać. Bardzo często są różnice o 5-6 proc. nie tylko w dół, ale też w górę. To bardzo dużo, ponieważ ludzie inaczej zachowują się, kiedy widzą 92 proc., a nie 86 proc. W tym drugim przypadku często wpadają w panikę i dzwonią po karetkę. Najpoważniejszym objawem jest duszność, bo może stanowić bezpośrednie zagrożenie życia – tłumaczy ratownik.

Teoretycznie ratownicy powinni przewieźć do szpitala pacjenta, u którego saturacja spada poniżej 94 proc., ale w obecnej sytuacji nie robią tego, by całkowicie nie zapchać wszystkich szpitali.

Ratownicy, z którymi rozmawiał Onet, oprócz wskazanych już problemów z pulsoksymetrami, zwracają uwagę na to, że zdarzają się pacjenci, którzy mylą saturację z parametrem tętna, co może być zawinione przez bardzo małe i trudne w odczytaniu wskaźniki na urządzeniach, które rozsyła Ministerstwo Zdrowia.

Pacjenci często nie potrafią też korzystać prawidłowo z pulsoksymetrów. Nie należy używać ich na zimnych kończynach, ponieważ wynik badania będzie zaniżony. Urządzenie najlepiej nakładać na palec serdeczny.

Nie ma co sugerować się tylko odczytem z pulsoksymetru. Zawsze trzeba brać pod uwagę też inne rzeczy, a najlepiej zobaczyć pacjenta – dodaje lekarka rodzinna z Kielc.

Onet przypomina, że chorzy na COVID-19 mogą otrzymać darmowy pulsoksymetr z Ministerstwa Zdrowia w ramach programu Domowa Opieka Medyczna. Są one automatycznie wysyłane do osób zakażonych koronawirusem, które ukończyły 55 lat. Młodsze osoby mogą otrzymać urządzenie, jeśli zostaną zakwalifikowane do programu przez lekarza POZ lub same wypełnią zgłoszenie.

Pacjenci korzystający z darmowych pulsoksymetrów nie zgłaszali dotychczas problemów z urządzeniami – takie informacje Onet uzyskał w świętokrzyskim oddziale NFZ oraz w Ministerstwie Zdrowia.

Źródło: Onet

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pulsoksymetry od Ministerstwa Zdrowia pokazują błędne wartości? MZ zaprzecza - Portal i.pl

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska