Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Raciążek. Po latach przymiarek wkrótce ruszy budowa kanalizacji

Jadwiga Aleksandrowicz
Do 26 listopada toruńska firma IEMA EKO wybuduje w Raciążku zaplanowaną sieć kanalizacyjną. Umowę podpisuje reprezentujący ją inż. Ireneusz Kuśnierkiewicz, obok wójt Wiesława Słowińska  i Anna Nowakowska, skarbniczka gminy.
Do 26 listopada toruńska firma IEMA EKO wybuduje w Raciążku zaplanowaną sieć kanalizacyjną. Umowę podpisuje reprezentujący ją inż. Ireneusz Kuśnierkiewicz, obok wójt Wiesława Słowińska i Anna Nowakowska, skarbniczka gminy.
Budowa kanalizacji w Raciążku to sztandarowa inwestycja tej kadencji, do której przymierzano się od kilku lat. Teraz już wiadomo - prace rozpoczną się 6 września.

Kalkulowano wykonawstwo na 3 mln zł, wyszło mniej

- Do tej inwestycji przygotowywaliśmy się od lat. Podpisaliśmy umowę z wybranym w przetargu wykonawcą. Już wiemy, kto zbuduje sieć, ile nas będzie ostatecznie kosztować wykonawstwo i skąd weźmiemy pieniądze - mówi wójt Wiesława Słowińska.

Samorządowcy z Raciążka planowali wydać na budowę kanalizacji niewiele ponad 3 mln złotych. Żaden z trzech oferentów, którzy przystąpili do przetargu tak wysokiej kwoty nie zaproponował. Wybrano najtańszą ofertę, przedstawioną przez toruńską firmę IEMA EKO, która chce zbudować kanalizację za 1 mln 909 tys złotych. To pierwszy etap budowy, ale niezwykle ważny. Zaprojektowano go tak, by w przyszłości można było "rozprowadzić" sieć w różnych kierunkach i objąć nią jak największy obszar Raciążka.

Gdzie pojawią się ekipy IEMA EKO? W pierwszym etapie kanalizacja powstanie w części ulicy Podgórnej, w ulicy Paśniki, częściowo w ulicach Brzozowej i Wiatracznej, "wejdzie" w ulicę Ogrodowa i Spokojną. Prace ruszą 6 września i mają być ukończone do 26 listopada tego roku.

- Planowaliśmy wziąć na to zadanie kredyt w wysokości ponad trzech milionów złotych, ale już wiem, że nie trzeba będzie się aż tak się zadłużać - mówi wójt Wiesława Słowińska.

Kredyt może być mniejszy

Gmina dostała z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ok. 3 mln 640 złotych za zniszczone drzewa przy budowie autostrady A-1. Radość jest jednak ograniczona, bo samorządowcy mogą dysponować jedynie kwotą ok. 640 złotych.

- Musimy oddać trzy miliony złotych do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Ale podpisane w piątek porozumienie z marszałkiem województwa i przedstawicielami Funduszu, daje nam możliwość pozyskania w przyszłości dotacji do półtora miliona złotych - tłumaczy pani wójt.

A ponieważ pieniądze od inwestorów autostrady należy oddać do 15 sierpnia przyszłego roku, samorządowcy wpłacą pozyskane 3 mln złotych na lokatę.
- Będzie z tego około sto pięćdziesiąt tysięcy złotych dla gminy - liczy pani wójt.

Gmina może pokusić się na zmniejszenie planowanego kredytu także dlatego, że wykonawca kanalizacji chce niecałe 2 mln złotych, a po za tym z Programu RozwojuObszarów Wiejskich będzie refundacja kosztów zagospodarowania ruin zamku i skweru oraz remontu w Gminnym Ośrodku Kultury.

- Będziemy też starać się o refundację kosztów budowy budynku socjalnego na stadionie i remontu świetlicy w budynku remizy Ochotniczej Straży Pożarnej. To wszystko pozwala zmniejszyć wielkość planowanego kredytu do około półtora miliona złotych - mówi wójt Słowińska. Taką kwotę zapewne zaproponuje radnym na najbliższej sesji, która ma się odbyć 7 września.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska