Radni przyjęli uchwały w sprawie wynagrodzenia prezydenta Włocławka i diet radnych [zdjęcia]

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
Na ostatniej sesji (30 listopada) radni podjęli decyzję o podniesieniu pensji prezydenta Włocławka i zwiększeniu diet radnych
Na ostatniej sesji (30 listopada) radni podjęli decyzję o podniesieniu pensji prezydenta Włocławka i zwiększeniu diet radnych Wojciech Alabrudziński
Udostępnij:
Na ostatniej sesji (30 listopada 2021 roku), Rada Miasta Włocławek zdecydowała o podwyżce zarobków prezydenta Marka Wojtkowskiego i wysokości diet radnych. Wyższe stawki zostaną wypłacone z wyrównaniem od 1 sierpnia bieżącego roku. Nie wszyscy miejscy radni poparli uchwały.

Zobacz wideo: Policja i sanepid wzmagają kontrole maseczek!

Zmiana wynagrodzenia prezydenta związana jest z podjętą w 2021 roku przez Sejm decyzją o nowej regulacji wynagrodzeń pracowników samorządowych. Zgodnie z nowymi zapisami, maksymalne wynagrodzenie zasadnicze prezydenta miasta do 300 tys. mieszkańców może wynosić 10 770 zł, a maksymalny dodatek funkcyjny - 3450 zł.

Tyle będzie wynosiła pensja prezydenta Włocławka

Miesięczne zarobki prezydenta Włocławka ustalono na poziomie 18 940 zł brutto, co oznacza podwyżkę o 8 tys. zł. Wynagrodzenie zasadnicze wyniesie 10 200 zł, czyli niewiele mniej (570 zł) od maksymalnej stawki przewidzianej dla włodarzy miast tej wielkości, co Włocławek. Dodatek funkcyjny będzie wyższy o 900 zł niż do tej pory - 2800 zł (o 650 zł mniej niż maksymalny). Zapisano też dodatek specjalny w wysokości 30 proc. (łącznie) wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego - wyniesie on 3.900 zł. Dodatek za wieloletnią pracę w wysokości 20 proc. wynagrodzenia zasadniczego, wynosić będzie 2040 zł.

Włocławscy radni uchwałą dotyczącą wynagrodzenia prezydenta Marka Wojtkowskiego zajęli się we wtorek 30 listopada 2021 roku.

Stanisław Wawrzonkoski, przewodniczący Rady Miasta (Lewica), podkreślał że obecna pensja prezydenta jest na poziomie sprzed 10 lat. Dodał też, że poprzedni prezydent Włocławka otrzymywał wyższe uposażenie.

Radny Piotr Kowal (Lewica) podkreślał na sesji, że radni nie podejmują decyzji dotyczącej wysokości wynagrodzenia Marka Wojtkowskiego, lecz prezydenta miasta, które może obowiązywać przez wiele kolejnych lat. Nawet wtedy, gdy prezydencki fotel przejmie we Włocławku ktoś inny.

- Na przestrzeni lat, pod rządami Marka Wojtkowskiego, miasto się zmienia. Mamy inteligentnego i oddanego miastu człowieka - mówił Krzysztof Grządziel (Lewica). Opowiadał się za podwyżką i podkreślał, że stanowiska samorządowe są źle opłacane.

Za podwyżką dla prezydenta i podniesieniem diet radnym głosowało 14 radnych: Krzysztof Grządziel, Joanna Hofman-Kupisz, Jarosław Hupało, Piotr Kowal, Krystian Łuczak, Wanda Muszalik, Arkadiusz Piasecki, Elżbieta Rutkowska, Ewa Szczepańska, Małgorzata Szymańska, Stanisław Wawrzonkoski, Katarzyna Zarębska, Janusz Ziółkowski, Piotr Zwoliński. Sześciu radnych PiS było przeciw: Piotr Czarnecki, Janusz Dębczyński, Andrzej Gołębieski, Krzysztof Kowalski, Stanisław Krzemieniewski, Zbigniew Lewandowski.

Jedna osoba wstrzymała się od głosu (Jacek buława). Odnotowano także jeden brak głosu (Mariola Gawłowska), a trzy osoby były nieobecne podczas głosowania (Agnieszka Jura-Walczak, Józef Mazierski, Daniel Tobjasz).

Radni PiS przeciwni podwyżce pensji prezydenta Włocławka i zwiększeniu diet

Radny Janusz Dębczyński mówił na sesji, że klub radnych PiS nie poprze uchwał. Przypomniał, że „budżet się nie spina”, o czym niedawno nawet mówił w mediach prezydent Włocławka. A w kontekście zarobków pracowników samorządowych, czekających na podwyżkę, jest to niemoralne.

- Prezydent nie wywiązuje się ze zobowiązań, chociażby wobec pracowników MOPR-u, jadłodajni, DPS-ów, żłobków, choć podpisywał zobowiązania. Wczoraj był protest pracowników MOPR. W tej sytuacji, niemoralna jest tak wysoka podwyżka - ponad 85 proc. dla prezydenta - i tak wysoka podwyżka dla radnych, aczkolwiek zaznaczam, że radni nie mieli tej regulacji od blisko 20 lat. Naszym zdaniem jest zbyt wysoka, dlatego głosowaliśmy przeciw - mówił w rozmowie z nami Janusz Dębczyński, szef klubu radnych PiS.

Radni PiS część diet przeznaczają na cele charytatywne

Klub radnych PiS jeszcze nie dyskutował o tym, co zrobią z nadwyżką diet. Radny Janusz Dębczyński zaznacza jednak, że radni z klubu zawsze przekazują sporą część diet na różne cele charytatywne i będą robić to dalej.

- A skoro diety będą wyższe, to i środki przekazywane na cele charytatywne pewnie też będą większe – dodaje Janusz Dębczyński, włocławski radny PiS.

Szef klubu radnych PiS we Włocławku osobiście wspiera między innymi biednych ze swojej parafii oraz aukcje charytatywne organizowane przez różne stowarzyszenia dla osób z niepełnosprawnościami.

Tyle wyniosą diety radnych we Włocławku po podwyżce

Po podwyżce diety włocławskich radnych wzrosną. W zależności od pełnionych funkcji, będą miesięcznie pobierać:

  • Przewodniczący rady otrzymywać będzie teraz 90 procent maksymalnej wysokości diety, czyli 3865,14 zł (obecnie otrzymuje 2415,72 zł);
  • Wiceprzewodniczący rady oraz przewodniczący komisji stałych – 80 procent maksymalnej wysokości diety, czyli 3435,68 zł (obecnie 2147,31 zł);
  • Wiceprzewodniczący komisji stałych – 65 procent maksymalnej wysokości diety, czyli 2791,49 zł (obecnie 1744,69 zł);
  • pozostali radni – 60 procent maksymalnej wysokości diety, czyli 2576,76 zł (obecnie 1476,29 zł).

Chcieli zabrać głos w imieniu mieszkańców w czasie sesji

Dodajmy, że na listopadowej sesji Rady Miasta pojawili się mieszkańcy, którzy chcieli wyrazić sprzeciw wobec podwyżek. Jakub Andrzej Lisiecki z Klubu Konfederacji Włocławek poinformował na Facebooku, że przewodniczący nie pozwolił jednak zabrać głosu przedstawicielowi mieszkańców.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie