SOR w Grudziądzu znalazł się na 161 pozycji, a pierwsze 152 placówki z listy rankingowej zyskały dofinansowanie. Oprócz SOR-u w "Biegańskim", dotacji też nie zyskały inne, większe SOR-y w Kujawsko-Pomorskiej czy to w bydgoskim "Juraszu" i "Bizielu", czy bydgoskim 10. szpitalu wojskowym. Wsparcie natomiast trafiło do mniejszych jednostek medycznych jak w Żninie, Świeciu czy Inowrocławiu.
Radni z Grudziądza byli rozczarowani przyjętym kryterium gęstości zaludnienia na 1 km. kw. w miejscu lokalizacji SOR-u - jak wyjaśniały władze szpitala i miasta - które wykluczyło naszą lecznicę z dotacji, gdyż uwzględniono tylko miasto Grudziądz bez powiatu. Porażką też okazało się odwołanie szpitala od decyzji MZ. Stąd prezydent Maciej Glamowski wyszedł z inicjatywą aby apelować do MZ o zwiększenie puli na wsparcie SOR-ów by móc ponownie ubiegać o dofinansowanie na modernizację i wymianę sprzętu.
Radny Witkowski: - Konkurs był dedykowany mniejszym SOR-om, aby po ich modernizacji odciążyły duże szpitale
Podczas zwołanej w tym celu sesji nadzwyczajnej radni jeszcze przerzucali się w dyskusji nad konkursem, ale wszelkie wątpliwości rozwiał radny PiS, Andrzej Witkowski który z zawodu jest lekarzem i obecnie pracuje w szpitalu w Toruniu, ale w Grudziądzu był wieloletnim ordynatorem SOR-u w Grudziądzu: - SOR-y dużych szpitali: wojewódzkich, klinicznych, specjalistycznych są przeciążone. To głównie one dźwigają ciężar zabezpieczenia pacjentów. Istotą konkursu było odciążenie tych SOR-ów dlatego był on dedykowany do mniejszych jednostek, mniejszych SOR-ów aby podnieść w nich komfort i poziom opieki, by pacjenci częściej zaczęli je wybierać jakie te pierwszego wyboru. Grudziądz nie mógł się najzwyczajniej w świecie "załapać".
W apelu, który przyjął formę uchwały czytamy m.in. "Szpitalny Oddział Ratunkowy grudziądzkiego szpitala przyjął w 2022 r. najwięcej bo aż 57.398 pacjentów, co stanowi 16,5 proc. wszystkich pacjentów przyjętych na szpitalne oddziały ratunkowe w całym województwie". (dane pochodzą z dokumentu sporządzoną przez Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy pn. „Ocena funkcjonowania szpitalnych oddziałów ratunkowych w Województwie Kujawsko-Pomorskiem w 2022 r.”).
Apel został przyjęty 20 głosami radnych ponad podziałami politycznymi. Nieobecni: Marzena Makowska (PiS), Andrzej Wiśniewski (PiS) i Edyta Ogonowska (KO). "Pomorska" od dwóch tygodni czeka na odpowiedzi w sprawie konkursu z Ministerstwa Zdrowia.
