Radni z komisji zdrowia mają pomysł jak usprawnić działanie...

  Radni z komisji zdrowia mają pomysł jak usprawnić działanie SOR-u w Grudziądzu

  (PA)

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Szefem komisji zdrowia radny miejskiej jest dr Andrzej Witkowski, były ordynator SOR-u w Grudziądzu. To właśnie ten doświadczony medyk, dzielił się pomysłami

  Szefem komisji zdrowia radny miejskiej jest dr Andrzej Witkowski, były ordynator SOR-u w Grudziądzu. To właśnie ten doświadczony medyk, dzielił się pomysłami na usprawnienie działania tego oddziału. ©archiwum Polska Press

  Członkowie komisji zdrowia Rady Miejskiej Grudziądza dyskutowali o reorganizacji Szpitalnego Oddziału Ratunkowego zarówno pod względem struktury działania, jak i kadry. Wśród pomysłów m.in.: wybór ordynatora w drodze konkursu i stworzenie jednego SOR-u z pododdziałem pediatrycznym. Wnioski mają trafić m.in. na biurko dyrektora lecznicy.
  Szefem komisji zdrowia radny miejskiej jest dr Andrzej Witkowski, były ordynator SOR-u w Grudziądzu. To właśnie ten doświadczony medyk, dzielił się pomysłami

  Szefem komisji zdrowia radny miejskiej jest dr Andrzej Witkowski, były ordynator SOR-u w Grudziądzu. To właśnie ten doświadczony medyk, dzielił się pomysłami na usprawnienie działania tego oddziału. ©archiwum Polska Press

  - Zlikwidujmy sztuczny podział SOR-u. Teraz w strukturze szpitala funkcjonują SOR-y dla dorosłych i dziecięcy. Z kolei w dokumentach sprawozdawczych dla Narodowego Funduszu Zdrowia wykazujemy jeden SOR - wyjaśnia dr Andrzej Witkowski, przewodniczący samorządowej komisji zdrowia. - Proponuję, aby działał jeden SOR z pododdziałem dziecięcym. Wówczas byłoby to spójne i zgodne z prawdą.
  Idąc dalej, dr Witkowski sugeruje, by wówczas SOR-em zarządzał jeden ordynator i jego zastępca do spraw pediatrii.
  W tej chwili każdy z SOR-ów ma odrębnego koordynatora. - W mojej opinii należy wybrać nowego ordynatora SOR-u w drodze konkursu - uważa dr Andrzej Witkowski, radny PiS. - Jest sporo dobrych lekarzy nie tylko w Grudziądzu, którzy mogliby ubiegać się o tę funkcję.

  CZYTAJ TEŻ:Ordynator dr Andrzej Witkowski: - SOR na chwilę obecną jest polem minowym. Trzeba pilnie zrobić porządek [wideo, zdjęcia]

  Obecny koordynator SOR-u został powołany przez byłego dyrektora szpitala.

  Wniosek: rotacje ratowników na oddziale i w karetkach


  Pod dyskusję poddano także rozdzielenie zespołów ratownictwa wyjazdowego i stacjonarnego na oddziale. - Uwzględniając zróżnicowane stawki za pracę. Ratownicy na karetkach na podstacjach mają czasem dwa, trzy wyjazdy na dobę, a ci którzy są na oddziale są non stop obciążeni pracą, czasem nie mając nawet chwili na wypicie herbaty - argumentuje dr Witkowski. - Takie podziały funkcjonują w innych szpitalach.

  Pomysł ten spodobał się radnej Helenie Bagniewskiej z Sojuszu Obywatelski Grudziądz: - Jest to słuszne rozwiązanie. Będę je popierała.

  PISALIŚMY RÓWNIEŻ: Szpitalny Oddział Ratunkowy w Grudziądzu może zostać "sparaliżowany"?

  Radni dyskutowali także o tym, czy wśród ratowników medycznych powinna następować rotacja. Chodzi o to, by pracowali zamiennie: w zespołach wyjazdowych i na oddziale stacjonarnym. A także by rotacja następowała wśród członków poszczególnych zespołów.
  - Chcemy, aby każdy potrafił pracować z każdym i odnajdywał się w różnych sytuacjach z pacjentem - tłumaczy Jolanta Stasiu-Majrowska , oddziałowa SOR-u. - Próbowaliśmy już przeforsować taki projekt, ale niestety spotkaliśmy się z oporem części załogi. W naszej ocenie takie rozwiązanie wpłynęłoby na poprawę bezpieczeństwa pacjentów.

  Dr Witkowski: - O tych pomysłach musimy rozmawiać z Grudziądzkim Stowarzyszeniem Ratowników Medycznych, które zrzesza wielu ratowników i prężenie działa w środowisku.
  Wszystkie wnioski szefa komisji zdrowia zyskały poparcie pozostałych radnych. Zostały spisane i trafią na biurko m.in. dyrektora szpitala. - Poddajemy je pod rozważania - zaznacza radny Witkowski. - Jesteśmy otwarci na dialog z nowymi władzami lecznicy.

  WAŻNE: Ordynator SOR-u w Grudziądzu zwolniony. Mimo sprzeciwu związkowców

  Przewodniczący wspomniał też o remoncie SOR-u. Prace mają zakończyć się w marcu. - Mam nadzieję, że wraz z nowym dyrektorem zakończą się konflikty na różnych liniach, a nasze postulaty dotyczące reorganizacji SOR-u zyskają przychylność - kończy dr Andrzej Witkowski.

  Doktor Witkowski, dyrektorem?


  Członkowie komisji zdrowia podczas posiedzenia zachęcali dr Witkowskiego , aby wystartował w konkursie na dyrektora do spraw medycznych szpitala w Grudziądzu. Taki jest potrzebny, ponieważ Piotr Drzymalski, który w tym tygodniu wygrał konkurs na szefa leczniczy, nie jest medykiem, a ekonomistą. Konkurs na wybór dyrektora medycznego szpitala zapowiadał także Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza.

  WIDEO. SZPITAL W GRUDZIĄDZU MA NOWEGO DYREKTORA

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (51)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (51) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej