Radny miejski Brodnicy uważa, że wyniki budżetu obywatelskiego 2020 są nieważne. Burmistrz odpowiada

Karina Knorps-Tuszyńska
Karina Knorps-Tuszyńska
Mieszkańcy Brodnicy wciąż czekają na otwarcie placu zabaw dla psów, który to projekt wygrał w edycji budżetu obywatelskiego w 2018 r. Był zgłoszony przez Mirosława Wołojewicza. Jego koszt to prawie 200 tysięcy złotych. Niestety, w sądzie o tę inwestycję trwa spór między miastem Brodnicą a wykonawcą. Według brodnickich urzędników firma miała nie wykonać placu zabaw zgodnie z umową, ale jej kierownik przekazał nam, że proponowane przez nich zamienniki były zatwierdzone przez Urząd Miejski w Brodnicy
Mieszkańcy Brodnicy wciąż czekają na otwarcie placu zabaw dla psów, który to projekt wygrał w edycji budżetu obywatelskiego w 2018 r. Był zgłoszony przez Mirosława Wołojewicza. Jego koszt to prawie 200 tysięcy złotych. Niestety, w sądzie o tę inwestycję trwa spór między miastem Brodnicą a wykonawcą. Według brodnickich urzędników firma miała nie wykonać placu zabaw zgodnie z umową, ale jej kierownik przekazał nam, że proponowane przez nich zamienniki były zatwierdzone przez Urząd Miejski w Brodnicy Katarzyna Pomianowska
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Wojciech Wiśniewski, radny miejski z Brodnicy uważa, że wyniki budżetu obywatelskiego 2020 r. są nieważne. Burmistrz Brodnicy Jarosław Radacz odpowiada.

Sól - nie taka zła, jak sądzimy. Jakie są jej rodzaje i właściwości?

Radny Wojciech Wiśniewski uważa, że wyniki głosowania do budżetu obywatelskiego w Brodnicy w 2020 r. są nieważne

Zgodnie z wynikami budżetu obywatelskiego 2020 r. do realizacji zostały wybrane projekty "Świat Dziecka - ekologiczno-edukacyjny plac zabaw dla dzieci i młodzieży" oraz "Oświetlenie ulicy Iglastej". Mieszkańcy na projekty mogli głosować w dniach od 26 października do 10 listopada.

Radny Wojciech Wiśniewski ma jednak zastrzeżenia do wyników tego głosowania. Podczas sesji rady miejskiej w Brodnicy w dniu 17 grudnia zwrócił się do burmistrza Brodnicy z pytaniem, dlaczego burmistrz Brodnicy nie przedłożył komisji do weryfikacji projektów zgłoszonych do budżetu obywatelskiego w Brodnicy ostatecznej wyceny kosztów realizacji poszczególnych projektów. Jak zwrócił uwagę radny, osoba zgłaszająca projekt określa przybliżony koszt realizacji projektu, ale ostatecznej wyceny dokonuje burmistrz. "Z powyższego obowiązku burmistrz Brodnicy nie wywiązał się" - zauważa w pisemnym zapytaniu do burmistrza radny Wojciech Wiśniewski.

Radny zwraca także uwagę na to, że kwota projektu "Świat Dziecka - ekologiczno-edukacyjny plac zabaw dla dzieci i młodzieży" 479.107,14 zł) jest niższa od dopuszczalnej (480.000,00 zł) tylko o 892,86 zł. Radny Wojciech Wiśniewski uważa, że komisja do weryfikacji projektów zgłoszonych do budżetu obywatelskiego w Brodnicy dopuściła się rażącego złamania postanowień regulaminu, a jej decyzja o zakończeniu procesu weryfikacji projektów jest nieważna, ponieważ komisja nie otrzymała od burmistrza obligatoryjnej ostatecznej wyceny. O braku niezbędnych dokumentów radny Wojciech Wiśniewski poinformował pozostałych radnych przed przystąpieniem do głosowania w sprawie dopuszczenia projektu "Świat Dziecka - ekologiczno-edukacyjny plac zabaw dla dzieci i młodzieży" do etapu głosowania przez mieszkańców, jednak mimo to, pozostali członkowie komisji zagłosowali za dopuszczeniem projektu do kolejnego etapu.

Radny w dniu 30 listopada złożył wniosek formalny o odstąpienie od ostatecznego wyniku głosowania i nie ogłaszania wyników, jednak wniosek został przez radnych odrzucony. 3 grudnia oficjalnie poinformowano o wynikach głosowania, zgodnie z którymi do realizacji zostały wybrane projekty "Świat Dziecka - ekologiczno-edukacyjny plac zabaw dla dzieci i młodzieży" oraz "Oświetlenie ulicy Iglastej".

Zaznaczmy, że do budżetu obywatelskiego 2020 r. w Brodnicy zgłoszono 7 projektów:

  • Brodnicka Strefa Rekreacji - grill i siłownia w parku Jana Pawła II,
  • Centrum integracji dla dzieci i młodzieży przy obwodnicy,
  • mini tężnia solankowa z parkiem kieszonkowym w Parku Fryderyka Chopina,
  • kompleks zjeżdżalni wodnych nad jeziorem Niskie Brodno,
  • Świat Dziecka – ekologiczno-edukacyjny plac zabaw dla dzieci i młodzieży,
  • oświetlenie ulicy Iglastej,
  • tężnia solankowa w Brodnicy, która jest projektem złożonym przez Wojciecha Wiśniewskiego.

Spośród tych projektów wybrano dwa, choć - jak zaznacza radny Wojciech Wiśniewski - komisja nie otrzymała ani jednej ostatecznej wyceny kosztów realizacji dotyczących któregokolwiek z tych siedmiu projektów.

Do zarzutów ustosunkował się burmistrz Brodnicy. Zauważa, że wspomniana przez radnego wycena kosztów realizacji projektów została dokonana w toku prowadzonej weryfikacji projektów, a przeprowadził ją w imieniu burmistrza członek Komisji Weryfikacyjnej ds. Budżetu Obywatelskiego, a jednocześnie pracownik Wydziału Gospodarki Miejskiej i Inwestycji, mgr inż. Karol Koszewski. - W wyniku czego wydał opinie w zakresie realizacji projektów, rekomendując bądź nie, projekty do dalszego etapu weryfikacji. Pozytywna opinia i rekomendacja oznaczały, że projekt ma możliwość realizacji, w tym jest zgodny z kryterium § 9 Regulaminu "Koszt jednego projektu nie może przekroczyć 80% kwoty przeznaczonej na Budżet Obywatelski w danym roku budżetowym" - uważa burmistrz Brodnicy Jarosław Radacz.

Realizacja wybranych projektów, czyli "Świata Dziecka - ekologiczno-edukacyjnego placu zabaw dla dzieci i młodzieży" oraz "Oświetlenia ulicy Iglastej" ma zostać rozpoczęta w 2021 r.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie