
Rekreacyjny rajd rozpoczął się o godzinie 11:00 na placu Wolności w Bydgoszczy. Uczestnicy przejechali ulicami miasta na plac przy ul. J. Styki w Fordonie. Cała trasa liczyła 20 km. Wszystkie osoby, które zarejestrowały swój udział do 13 maja otrzymały koszulki wraz z numerami startowymi. Na końcu przejazdu wylosowano szczęśliwców, którzy mogli liczyć na dodatkowe nagrody i upominki za udział w rajdzie.
Nie od dziś wiadomo, że wysiłek fizyczny ma charakter profilaktyki pierwotnej jak i wtórnej wśród wielu chorób. Świetnym przykładem aktywności jest jazda na rowerze zalecana również jako przeciwdziałanie udarowi mózgu.
– Regularny wysiłek fizyczny powinien być jednym z najważniejszych nawyków, które powinniśmy kształtować od najmłodszych lat. Jednocześnie na ruch nigdy nie jest za późno i warto znaleźć najlepszą dyscyplinę sportową dla siebie, bez względu na to w jakim jesteśmy wieku – mówi dr hab. n. med. Mariusz Baumgart, prof. UMK ze Stowarzyszenia Udarowcy – Liczy się wsparcie!
Organizatorzy przed startem zapewniali, że impreza jest kierowana do wszystkich osób, nie tylko tych, które na co dzień mają do czynienia z aktywnością fizyczną. Tempo przejazdu nie było wysokie. Impreza miała zachęcić do częstszej jazdy rowerem osoby, które bały się przejazdu dłuższych dystansów. Całość kwoty uzbieranej z wpisowego zostanie przekazana na działania statutowe Stowarzyszenia Udarowcy – Liczy się wsparcie.
Europejski Dzień Profilaktyki Udarowej obchodzony jest w Polsce 14 maja. W naszym kraju rocznie odnotowuje się około 80-90 tys. zachorowań na udar i chociaż świadomość tego zagrożenia jest coraz większa, to ta liczba wciąż nie maleje.
Udar mózgu należy do chorób, przed którymi można się bronić, a jednym ze sposobów jest regularny wysiłek fizyczny. Nie musi to być codzienny jogging, bo wystarczy zmiana swoich nawyków i częstsze wybieranie roweru jako środka transportu.