Gotowe diety, które bez problemu odnajdziemy w internecie, nie są nigdy dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb. Aby osiągnąć zamierzony cel, musimy ułożyć dietę dostosowaną do upodobań i co niezwykle ważne - odpowiadającą naszemu zapotrzebowaniu energetycznemu. Takie zapotrzebowanie możemy poznać sami.- Musimy wiedzieć, że podstawowa przemiana materii to ilość kalorii, jaką nasz organizm potrzebuje do podtrzymania wszystkich podstawowych funkcji życiowych. To ilość niezbędna do prawidłowej pracy nerek, serca, mózgu, codziennego funkcjonowania w pozycji spoczynkowej, czyli bez ruchu. W praktyce jednak codziennie wykonujemy szereg czynności, do których potrzebujemy więcej energii - chodzimy do pracy, gotujemy, jeździmy na rowerze czy też uprawiamy regularny wysiłek fizyczny. Wówczas mówimy o całkowitej przemianie materii, czyli takim wydatku energetycznym, który osiągamy, wykonując codzienne czynności- wyjaśnia Olga.
Zapotrzebowanie energetyczne zależy od wielu czynników, takich jak wiek, płeć, aktywność fizyczna czy aktualny stan zdrowia. Inny wydatek energetyczny będą miały dzieci, inny osoby dorosłe, a jeszcze inny kobiety w ciąży czy osoby bardzo chore, które większość czasu spędzają w pozycji leżącej. Należy pamiętać, że u dzieci nie powinno się liczyć kalorii, a już na pewno nie stosować diet redukcyjnych.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Bilans energetyczny - co to jest? Sprawdź, jaki jest Twój
Oczywiście ma znaczenie nie tylko dostarczenie odpowiedniej podaży energii, lecz także jakość spożytego jedzenia. - Możemy zjeść porcję frytek i hamburgera z dużą ilością sera żółtego i sosów, do tego wypić szklankę słodzonego napoju i spożyć w ten sposób około 1000 kcal z małą wartością odżywczą. Kiedy natomiast zjemy kaszę gryczaną z mięsem lub rybą pieczoną, do tego surówkę ze świeżych warzyw, a wszystko popijemy wodą, kaloryczność będzie mniejsza, ale za to taki posiłek dostarczy nam wielu korzystnych witamin i składników mineralnych podtrzymujących dobry stan naszego zdrowia - zaznacza Olga.
Aby ustalić naszą indywidualną całkowitą przemianę materii, najlepiej udać się do dietetyka, który posiada dobry analizator składu ciała i powie nam, jaka jest odpowiednia dla naszej płci, wieku i aktywności fizycznej podstawowa przemiana materii, a jaka całkowita przemiana materii. Można zrobić to także samemu w warunkach domowych - w ramce obok prezentujemy wzór, który pomoże nam to obliczyć.
Kalorie to nie wszystko
Pamiętajmy, że na początkowym etapie odchudzania, dla osób które dotąd jadały mało i nieregularnie, najważniejsze jest wypracowanie prawidłowych nawyków żywieniowych i w drugiej kolejności kaloryczność diety. Gdy zjemy 2 posiłki o wartości 1600 kcal, nasz metabolizm będzie zwolniony i organizm odłoży zapasy tłuszczu w postaci tkanki tłuszczowej. Lepiej zjeść kilka mniejszych posiłków o regularnych porach.
CZYTAJ TAKŻE: Ile kalorii powinieneś zjadać codziennie? Oblicz!
ZOBACZ TAKŻE: 8 najbardziej kalorycznych owoców
(Dostawca: x-news)
POLECAMY RÓWNIEŻ:
Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia
